Sony’den 3 yeni Xperia Z5 modeli

Bu yılki bayrak gemisi modelini tanıtmakta rakiplerinden biraz geç davranan Sony, merakla beklenen Z5 modelinin tanıtımını, her yıl Berlin’de düzenlenen IFA fuarında yaptı.

Şirketin, suya ve toza karşı dayanıklı olarak lanse ettiği Xperia Z serisinin yeni modeli Z5, Sony’nin başkanı ve CEO’su olan Kazuo Hirai tarafından basına tanıtıldı.

Sunumda, Xperia Z5’in, 0.03 saniye ile dünyanın en hızlı otofokus (otomatik odaklanma) özellikli kameraya sahip olduğu ön plana çıkartılırken, kullanıcıların yeni kamera sayesinde görüntü bozulması olmaksızın 5 kata kadar daha fazla zoom (yakınlaştırma) yapabileceği belirtildi.

Kameranın belirtilen bir diğer özelliği de, Sony tarafından geliştirilen ve çekimde yaşanan sarsıntıyı kayda yansıtmayan gelişmiş görüntü dengeleme sisteminin bu model için daha ileri taşınmış olması.

Z5’in tanıtımında ortaya çıkan detaylardan bir diğeri, telefonun yan tarafına yerleştirilmiş parmak izi okuyucusu oldu. Önceki modele göre geliştirilen parmak izi sensörü, rakiplerinde olduğu gibi tek hareketle cihazı güvenli olarak açmaya imkan tanıyacak.

Sunumda Xperia Z5’in bataryasının, iki güne kadar kullanma imkanı sunacağını belirten Kazuo Hirai, telefonun çok sayıda renk seçeneğinin yanı sıra, 4,6 ve 5,5 inç ekrana sahip iki ebat seçeneği bulunduğunu açıkladı.

5,5 inçlik Z5 Premium modelinde, 4K video desteği bulunduğunu açıklayan Hirai, daha düşük çözünürlükteki videoların, Sony’nin dahili görüntü geliştirme işlemcisiyle iyileştirileceğini ekledi.

Video kadar ses kalitesi konusunda da iddialı olan Sony, Xperia Z5 modelinin yüksek çözünürlüklü ses desteği bulunduğunu belirtti.

Sony’nin IFA Fuarındaki standında tanıtımı yapılan modellerin isimleri ise; 4,6 inçlik Xperia Z5 Compact ile 5,5 inçlik modeller Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium şeklinde. Modellerin fiyatı konusundaysa, henüz bir açıklama yapılmadı.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 3,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.