Sharp’dan dünyanın ilk 8K televizyonu

Japon elektronik devi Sharp, bir süredir geliştirdiği dünyanın ilk 8K çözünürlükteki televizyonunu önümüzdeki ay satışa çıkaracağını açıkladı.

Bundan sadece birkaç yıl önce Full HD olarak da bilinen 1080p çözünürlük üst seviyeyi temsil ederken, günümüzde Ultra HD olarak da tanıdığımız 4K çözünürlük, büyük ekranlı televizyonlar için standart hale gelmiş durumda. Elbette standart hale gelmiş olması 4K ekranların bir nevi üst sınır olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.

Sharp ise bu üst sınırı epey yukarı çekmeye geliyor. Köklü bir Japon teknoloji şirketi olan Sharp, geliştirdiği ve 4K çözünürlüğü tam dörde katlayan 8K televizyonu önümüzdeki ay yani Ekim ayında satışa çıkaracağını duyurdu.

Çözünürlükte üst sınır epey yukarı çıkıyor çünkü, 4K ekran çözünürlüğü, 1080p (Full HD) ekran çözünürlüğünün 4 katını temsil etmekte. Fakat 8K ekran çözünürlüğüne gelindiğinde, çözünürlüğün Full HD’den sekiz değil tam 16 kat daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Dolayısıyla Sharp’ın 8K televizyonu tam olarak 7680×4320 piksel çözünürlüğe sahip. Bu da piksel sayısı bakımından, Full HD olarak da bildiğimiz 1080p’nin tam 16 katına geliyor.

8K Kıyaslama
Çerçeve boyutu karşılaştırması: Full HD (1080p) – 4K (Ultra HD) – 8K

Bu haber her ne kadar hem teknoloji tutkunlarının, hem de televizyon severlerin gözlerini parlatacak olsa da, henüz aceleci olmamak gerek. Zira piyasaya çıkacak ilk model sınırlı sayıda satışa çıkacak ve hedef kitlesinde tüketiciler değil, TV yayıncıları ve video/film yapım şirketleri yer alıyor.

Bunun sebebi de büyük ihtimalle Sharp’ın 8K televizyonu için istediği fiyat. Çünkü Sharp’ın 30 Ekim’de satacağını açıkladığı model (LV-85001) için istediği fiyat tam tamına 125 bin dolar. Bu da bugünkü karşılığı ile yaklaşık 375 bin TL anlamına geliyor.

Bu uçuk görünen fiyata rağmen Japon televizyon kanallarından şimdiden sipariş gelmeye başlamış. Zira 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek olan Olimpiyatlar öncesinde, Japon televizyon kanalları yayın kalitesini en üst seviyeye çıkarmanın hazırlarını yapmakta.

İlk başta sevindiren bu teknolojik gelişme, fiyatıyla hayal kırıklığı getirmiş olabilir fakat zaten 8K çözünürlükte bir televizyonsa sahip olmanın, bu çözünürlükte izleyecek hiçbir şey bulamayacak son kullanıcılar için pek de önemi olmadığını düşünürsek, gerçekte kaybettiğimiz hiçbir şey olmayacak.

Aslına bakarsanız Türkiye’de satılan 4K televizyonların tamamına yakınında henüz 4K yayın veya video izlenmemiştir. 8K ise muhtemelen çok uzun bir süre ihtiyaç duyulmayacak veya özellikle ülkemizde bu kalitede yayın veya çevrimiçi içerik bulunmadığından gereksiz kalacak bir çözünürlük olacak.

Bu televizyonla birlikte Sharp, dünyada 8K televizyonu çıkaran ilk teknoloji şirketi olacak ancak 8K televizyon geliştiren tek şirket Sharp değil. 2015 Ocak ayında düzenlenmiş olan Las Vegas’daki CES fuarında, Sharp‘ın yanısıra LG ve Samsung da 8K televizyon prototiplerini sergilemişti.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 4 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.