Sanal gerçeklik başlığı her eve girecek!

Hem sanal gerçeklik tanımı, hem de sanal gerçeklik başlıkları yeni bir şey değil. Bu fikir onlarca yıldır hayata geçirilmeye çalışılsa da ilk zamanlarda teknolojinin hantal kalması, işin sanal bölümünün gerçeklik kısmının çok önünde kalmasıyla sonuçlanmaktaydı.

Ancak taşınabilir teknolojilerin gelişmesi, gelişmiş sanal gerçeklik başlıklarının gerçekten başlığın içine sığdırılabilmesinin yanında, son kullanıcının satın alabileceği fiyatlara mal edilebilmesini de mümkün kıldı.

Bu gelişmelerin etkisi ile Oculus VR şirketi, 2012 yılında son kullanıcıya yönelik pratik ve kolay kullanılabilir bir sanal gerçeklik başlığı geliştirmek için kuruldu. Bu girişim, proje ile aynı ada sahip ve halen geliştirilmekte olan Oculus Rift isimli sanal gerçeklik başlığını ortaya çıkardı.

2012 yılında geliştirilen ilk prototipiyle ortaya çıkan Oculus Rift, tüketicilerden o kadar olumlu tepkiler ve destek aldı ki, daha proje tamamlanmadan diğer küresel şirketlerin ilgisini çekti ve hem bu alana yeni girecek şirketleri harekete geçirdi, hem de yıllardan beridir sanal gerçeklik uygulamalarıyla ilgilenen şirketlerin sanal gerçeklik donanımı projelerine hız vermeleriyle sonuçlandı.

Tüm bu gelişmeler, Microsoft, Sony ve HTC-Steam şirketlerinin de, Oculus VR yanında, kendi sanal gerçeklik başlığı projelerine başlamasıyla sonuçlandı.

Sanal Gerçeklik Başlığı Her Eve Girecek!

Sanal gerçeklik uygulamalarının kullanım alanlarında, eğitim, mimari ve tıbbi uygulamalar başta olmak üzere birçok alan bulunmakta. Peki sanal gerçeklik başlıkları, başta maliyetleri, kullanım kolaylığı ve ergonomi açısından ev eğlencesinde tercih edilebilir donanımlar haline gelebilecek mi?

Henüz yaygın kullanıma kavuşmamış olan sanal gerçeklik başlıkları için geleceğin eğlence donanımları olacaklarını söylemek için erken görünüyor olsa da, görünüşe göre bu alana milyar dolarlık yatırım yapmayı uygun gören Facebook öyle düşünmüyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg sık sık, sanal gerçekliğin hayatımızın bir sonraki büyük teknolojik parçası olacağını belirten açıklamalarıyla karşımıza çıkıyor.

Zuckerberg bu idealine öylesine inanıyor ki, geçtiğimiz yıl Oculus VR şirketini tam 2 milyar dolara satın almıştı. Şimdiyse sanal gerçekliğin daha erişilebilir ve yaygın kullanılmasını isteyen Zuckerberg, Oculus şirketinde düşük maliyetli bir sanal gerçeklik başlığı geliştirmeye girişti.

Oculus VR, her ne kadar video oyunlarına odaklı bir proje yürütmek için kurulmuş bir şirket olsa da, Zuckerberg sanal gerçeklik başlıklarıyla uyumlu geliştirilecek sosyal medya uygulamalarının, internet kullanım alışkanlıklarımızı kökten değiştirebileceğine inanıyor.

Sanal gerçeklik başlıklarını gerçekten yaygın bir şekilde ve en kısa sürede kullanılmasını istediği görülen Zuckerberg, bu idealine erişmek için sadece 99 dolara satılacak sanal gerçeklik başlıkları için müjdeyi verdi. Oculus VR tarafından Zuckerberg’in talebiyle geliştirilen 99 dolarlık bir sanal gerçeklik başlığının 2016 içerisinde piyasaya çıkarılması bekleniyor.

Bununla birlikte, Samsung tarafından piyasaya sürülmeye hazırlanan Samsung Gear VR‘ın satış fiyatı da 99 dolar olarak açıklandı. Samsung, Oculus VR şirketinin proje ortaklarından ve kendi tesislerinde üreteceği bir başlığının geliştirilmesi için Oculus VR ile birlikte çalışmaktaydı.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 3,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.