PlayStation 5 çalışmaları şimdiden başlıyor!

Çoğumuz için hem PlayStation 4 hem de rakibi Xbox One henüz yeni sayılırken, her iki konsol da ikinci yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Masraflı ve meşakkatli bir süreç olan oyun konsolu geliştirme süreci, en az beş yıl kullanım ömrü olan oyun konsolları için karşılığını veren bir çaba oluyor.

Xbox One ve PlayStation 4’ün içinde olduğu sekizinci nesil konsollara kadar gelen süreçte, oyun konsollarının güncellik süreci 5 ila 7 yıl arasında gerçekleşti ve sonraki nesil konsolların gelmesiyle birlikte bir 3-5 yıl daha satışta kaldılar. Bu süreleri dikkate aldığımızda, PlayStation 4 ve Xbox One konsollarının veliahtlarını, 2018 yılı gibi piyasada görmeyi bekleyebiliriz.

Günümüzün güncel oyun konsolları PlayStation 4 ve Xbox One’ın her ikisi de AMD tarafından geliştirilen x86 mimarisine sahip sistem yongalarını barındırıyor. AMD’nin Jaguar mimarisi ile üretilmiş olan bu yongalar sayesinde konsollar, x86 mimarisine geçti ve bu durum oyun geliştirme sürecini kolaylaştırırken, çoklu-platform oyunların çıkışına da imkan tanıdı. Bu sayede oyun geliştiricileri tek bir geliştirme süreciyle PC ve her iki konsol dahil olmak üzere, tüm platformlarda geçerli oyunlar geliştirebildiler.

x86 mimarisi sayesinde, yeni nesil konsollar için öngörülebilecek bir başka husus da, bundan böyle geriye uyumluluk konusunun bir sorun olmaktan çıkacağı. Yani, gelecek nesil konsollardan olması beklenen PlayStation 5, büyük bir ihtimalle PlayStation 4 oyunlarını oynatmaya devam ederken, aynı durum Xbox Two için de geçerli olacak ve Xbox One oyunları yeni nesil konsolda da oynanabilecek. Elbette şirketler yeni konsollarını piyasaya sürdüğünde de eski nesil konsollarını pazarlamak için bu özelliğin uygulamaya girişini erteleyebilir ancak geriye uyumluluk sorununun artık bir sorun olmaktan çok tercih olacağını söyleyebiliriz.

Xbox ve PlayStation konsolları yeni nesilde de x86 mimarisine sadık kalacak ama üreticilerin yine AMD’yi tercih edip etmeyecekleri meçhul görünüyor. Fakat bu durum AMD’nin elini çabuk tutmasına engel olmamış ve şirketten yapılan açıklamaya göre AMD, yeni nesil konsol yongaları için harekete geçmiş bile.

Yeni konsol yongalarıyla, şimdiki konsol yongalarına nazaran Watt başına 5 kat performans artışı vaat eden AMD, aynı zamanda sanal gerçeklik uygulamalarına odaklanan konsol işlemcilerini 2018 yılına kadar hazır edebileceğini açıkladı.

Günümüz konsolları 1080p görüntü çözünürlüğü sunarken, gelişmiş sanal gerçeklik başlıklarının 4K çözünürlüğe ve 90fps kare hızına varan çözünürlükte görüntülere ihtiyaç duyması, AMD’nin bu vaadini önemli bir yere getirse de, şimdilik konsol yongaları üzerinde planları olan tek şirket olduğunu söylemek için erken görünüyor.

PlayStation 5’in Geliştirme Çalışmaları Başlıyor

PlayStation markasının sahibi ve üreticisi olan Sony, çeşitli pozisyonlarda iş ilanları verdi ve ilanların niteliği göz önüne alındığında bu durum Sony’nin, PlayStation 5 geliştirme ekibini kurmaya veya geliştirmeye hazırlandığını gösterdi.

Yayınladığı bir reklamda, şirketin konsol ve oyun bölümünde heyecan verici iş imkanlarının açıldığını belirten Sony, bu ilanıyla herkesin kafasında PlayStation 5 ışığının yanmasına sebep oldu.

Elbette bu durum Sony’den gelen resmi bir açıklama olmaktan çok uzak ancak PlayStation 4’ün teknolojik ömrü ve konsol geliştirme sürecinin uzunluğu göz önüne alındığında, bu gelişme çok büyük bir ihtimalle PlayStation 5 ile ilişkili görülüyor.

Xbox Two Ne Alemde?

Halihazırda Xbox One’ın geriye uyumluluk uygulamasını yeni başlatmış olan Microsoft cephesinde yeni nesil Xbox’a ilişkin bir hareketlilik görünmüyor, ancak şirket 2018 civarında yeni nesil bir konsolla gelecekse, yakın zamanda Xbox Two konusunda da bir gelişme ortaya çıkması olası.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.