PC satışlarında şok düşüş!

ABD merkezli küresel pazar araştırma şirketi IDC’nin yayınladığı rapora göre; PC (kişisel bilgisayar) satışları, son üç ayda dünya çapında yüzde 11,8 oranında düşüş gösterdi. Bu ani düşüş, küresel pazarda son iki yılda yaşanan en büyük daralma anlamına geliyor.

Bu yılın başında ortaya çıkan düşüş oranları, bir nebze de olsun yanıltıcı olabilir. Zira, Microsoft’un Windows XP desteğinin sona ermesiyle birlikte, geçtiğimiz yıl hissedilir bir artış gösteren bilgisayar satışlarının da bu yılki düşüş rakamlarının yüksek gelmesinde payı bulunuyor.

Açıklanan düşüş oranı, 2015’in ikinci çeyreği olan üç ay aralığında satılan 66,1 milyon adet dizüstü veya masaüstü kişisel bilgisayarı göz önüne alıyor. Yani bu rakama, tablet bilgisayarlar veya sunucu bilgisayarları dahil değil.

Apple ise bu üç aylık periyodun tek kârlı çıkanı oldu. Küresel PC pazarında şirketin payı, önceki yılın aynı çeyreğinde yüzde 5,9 iken, bu çeyrekte yüzde 7,8 oranına yükseldi. Bu gerçekle birlikte, ikinci çeyrekte PC satışlarını artıran tek şirket de Apple oldu.

Yaşanan bu düşüşte, geçtiğimiz yıl artmış olan PC satışları kadar, bu yıl çıkması beklenen Windows 10‘un da payı olduğu düşünülüyor. Tüketiciler yeni işletim sisteminin yüklü olduğu bilgisayarları almak için beklerken, şirketler de yeni işletim sistemi öncesinde sipariş vermektense ellerindeki stokları eritmeyi tercih ediyor.

Windows 10 yüklü bilgisayarların satışa çıkmasıyla birlikte, özellikle yılın ikinci çeyreğinde yaşanan düşüşte toparlanma beklense de, PC satışlarında ciddi bir artış beklenmiyor. Uzmanlar bu durumu, bilgisayarların kullanım ömürlerinin 2008 yılından itibaren uzama yaşamasına bağlıyor. Ayrıca son yıllarda mobil cihazların artan işlem gücü ve tablet bilgisayarların piyasayı sarması da günlük hayatta PC’ye duyulan ihtiyacı azaltmış durumda.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 3,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.