Merakla beklenen HTC Vive erteleniyor mu?

Uzun zamandır Steam platformunda tanıtımı yapılan ve Valve desteğiyle HTC tarafından geliştirilen, sanal gerçeklik başlığı HTC Vive hakkında oyuncuları üzecek bir gecikme haberi daha geldi. Daha önceden Valve tarafından Kasım ayında piyasaya çıkabileceği söylenen HTC Vive’ın, bu yıl sınırlı sayıda üretilerek, sadece cihaza yazılım üretecek geliştiricilere ve tanıtım amaçlı belli bir kitleyle paylaşılacağı açıklandı.

İlk etapta üretileceği açıklanan sınırlı sayıda cihazın dağıtımı konusunda bir tarih verilmezken, HTC Vive’ın piyasaya çıkacağı tarih olarak 2016‘nın ilk çeyreği gösterildi.

HTC Vive
HTC Vive başlık, el kontrolleri ve Lighthouse baz istasyonu.

Sanal gerçeklik başlıkları, kullanıcının gözlerini kapsayacak şekilde giyiliyor ve kullanıcısına vücut hareketleriyle gezebileceği gerçekçi bir üç boyutlu ortam sağlıyor. Dolayısıyla sanal gerçeklik başlıklarının temel kullanım alanı bilgisayar oyunları oluyor.

HTC tarafından, 70’den fazla sensör barındırdığı açıklanan HTC Vive’ın, beraberindeki bir çift kontrol aygıtı ile de cihaza ek fonksiyonlar kazandırılmış. HTC tarafından açıklanan teknik detaylarda, cihazın 90 Hz tazeleme hızına sahip iki ekranı bulunduğu ve cihazın kullanacağı görüntünün de saniyede 90 kare (FPS) olarak oluşturulması gerektiği belirtiliyor. Her bir gözün görüş açısını kaplayan OLED ekranların her biri 1080 x 1200 çözünürlüğe sahip.

Uzmanlara göre, günümüzde daha çok oyun yapımcılarının ilgisini çeken sanal gerçeklik başlıklarına olan ilgi, cihazların yaygınlaşmasıyla artacak ve nihayetinde kaçınılmaz olarak sinema endüstrisinin de ilgisini çekecek. Halihazırda HTC Vive projesi ile ilgilenen sınırlı sayıda da olsa film şirketi mevcut.

HTC Vive
HTC Vive’ın el kontrolcüleri bağlı şekilde kullanımı.

Sanal gerçeklik başlığı, bu teknolojiyle yeni tanışan her kullanıcı için olduğu kadar, HTC için de büyük bir adım oldu. Adını akıllı telefonlarla duyurmuş olan Tayvan’lı şirket HTC, bu pazardaki güçlü rakipleri Samsung ve Apple ile rekabet etmekte zorlanırken, bir yandan da büyümeyi hedefliyor. Bu yöndeki çabaları sonucunda şirket, farklı teknolojik ürün pazarlarında da yer edinmeye çalışıyor ve Valve ile girdiği bu önemli işbirliği ile Vive adını verdiği sanal gerçeklik başlığı ile yeni rakipleri Facebook’un Oculus Rift‘i ve Sony’nin sanal gerçeklik projesi Morpheus ile mücadele ediyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.