iPhone 6S’in dokunmatik teknolojisi: 3D Touch

Güncelleme
Güncel iPhone 6s ve iPhone 6s Plus yazımız burada:
iPhone 6s ve 6s Plus hakkındaki her şey

Apple’ın 9 Eylül’deki büyük etkinliği giderek yaklaşırken, şirket tarafından gündemde tutulmak istenen iPhone 6S hakkında sızdırılan bilgilere bir yenisi daha eklendi. Önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi, iPhone 6S’in getireceği en büyük yenilik, ekrana ne kadar kuvvetle dokunulduğunu algılayan Force Touch teknolojisi olacaktı.

Ortaya çıkan yeni bilgiye göre, iPhone 6S’de bulunan bu teknolojinin adı 9to5Mac sitesindeki habere göre, 3D Touch olacak. Bu teknolojiyle, iPhone 6S’in ekranı dokunmayı ve baskıyı ayrı ayrı algıladığı gibi, baskı şiddetini de 2 ayrı kademe olarak algılayabilecek.

Bu durum, iPhone 6S’lerin kullanımında ve yeni nesil uygulamalarda iki yeni giriş metodunun daha kullanılabileceği anlamına geliyor. Yani artık iPhone’unuz, ekran girişiyle 3 farklı komut algılayabilecek ve dokunmanızın yanında, hafif ve çok baskı uyguladığınız durumları da algılayacak.

Apple’ın ekran kullanımında üç farklı giriş metodu sağlayan bu yeni teknolojiye 3D Touch adını vermesinin sebebi de bu.

Apple’ın daha önce Force Touch teknolojisini barındıran cihazları Apple Watch ve MacBook‘lardaki dokunma yüzeyi olmuştu. Bu cihazlardaki Force Touch teknolojisi, dokunma ve baskı olmak üzere iki farklı giriş komutu algılarken, yeni iPhone’larda, bu teknolojinin sonraki nesli olan ve üç farklı komut imkanı sunan 3D Touch yer alacak.

Önümüzdeki Cuma olan 11 Eylül‘den itibaren ABD ve dünyada satışa çıkması beklenen iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinin, bir önceki modeller olan iPhone 6 ile benzer fiyatlandırmaya sahip olması bekleniyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 3,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.