iPhone 6S’deki milimetrik yenilikler

Güncelleme
Güncel iPhone 6s ve iPhone 6s Plus yazımız burada:
iPhone 6s ve 6s Plus hakkındaki her şey

Bu yılın yeni iPhone’ları, 6S ve 6S Plus modellerinin, önümüzdeki Çarşamba günü San Francisco’da düzenlenecek Apple etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. Tanıtıma bu kadar az zaman kalmışken, yeni iPhone’lar hakkındaki söylentiler de had safhaya çıkmış durumda.

Peki, her yıl çıkan en son iPhone modeline sahip olmak isteyen Apple fanlarını ne gibi yenilikler bekliyor? Şimdiye kadar internete sızan tüm bilgilere ve kısıtlı açıklamalara göre, bu yılın iPhone modellerinden 6S Plus, şimdiye dek çıkmış en büyük boyutlardaki iPhone olacak, ancak görünen o ki bu fark sadece 1 milimetre ile sınırlı kalabilir.

iPhone’un son modellerinde daha fazla bileşen mi bulunuyor, yoksa iPhone’ların meşhur bükülme skandalını (bendgate) çözmek için, yeni modeller daha kalın bir kasaya mı sahip bilinmez, ancak yeni iPhone 6S, 7,08mm kalınlığıyla, 6,9mm kalınlıktaki eski modelden birazcık daha kalın olacak.

iOS 9 güncellemesiyle gelen batarya ömrü iyileştirmelerinin ardından, eskisinden daha küçük bataryaya sahip olacağı söylenen yeni iPhone’daki kalınlık farkını batarya ile açıklamak mümkün değil ancak yeni modelin en büyük yeniliği olan Force Touch teknolojisi, kalınlık artışından sorumlu olabilir.

Yeni iPhone 6S Plus’ı şimdiye kadarki en büyük iPhone yapan fark ise elbette cihazın kalınlığından değil, ekran boyutundan geliyor. Tanıtımdan önce cihazlarının detaylarını sır gibi saklarken, sadece küçük detayları sızdırarak gündemde kalmasıyla ünlü olan Apple, elbette ekran boyutunu açıklamış değil. Ancak sızan bilgilere göre, iPhone 6S modelinin yüksekliği 138,19mm ile, 138.1mm olan iPhone 6’dan 0,9 mm daha uzun. Genişliği ise 67mm olan önceki modelinden, 0,68mm daha geniş olarak 67,68mm olacak.

Şimdilik görünen o ki ebat farkları, eski ve yeni iPhone modellerini yan yana koyup karşılaştırdığınızda bile gözle fark edilemeyecek kadar küçük. Elbette bunlar şirketin açıkladığı resmi bilgiler değil ve ayrıca Plus modelin eskisine nazaran sahip olduğu ebat farkı, standart modellerin arasındaki farktan daha fazla olabilir.

Yeni iPhone’ların getireceği en büyük yenilik, daha önce de bahsettiğimiz Force Touch olacak. Bu yeni teknoloji, ekrana dokunurken ne kadar kuvvet uyguladığınızı tespit ederek, farklı dokunmatik uygulamalara kapı açıyor. Yeni iPhone 6S ve 6S Plus modelleri ayrıca, daha iyi selfie kamerası (özçekim) barındıracak.

Burada yazdıklarımız dahil, şimdiye kadar açıklanan tüm detayların internete sızan bilgiler olduğunu tekrar belirtelim. Yeni iPhone’ların tüm detayları, 9 Eylül Çarşamba günü, San Fransisco’da düzenlenecek Apple etkinliğinde açıklanacak ve iPhone 6S ve 6S Plus’ın ABD’deki satışı 11 Eylül’de başlayacak.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 3,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.