iPhone 6s ve 6s Plus hakkındaki her şey

Apple’ın yeni iPhone’ları ülkemizde olmasa da daha önceden açıklandığı gibi 12 Eylül itibarıyle 12 ülkede ön-sipariş sürecine başladı. Ön-sipariş süreci halihazırda ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, Yeni Zelanda, Porto Riko ve Singapur’da devam etmekte. Teslimatlar ve satışlar ise 25 Eylül‘de başlayacak.

Ülkemizde de her yıl olduğu gibi, bu yıl da merakla beklenen yeni iPhone modeli olan iPhone 6s ve büyük kardeşi iPhone 6s Plus, potansiyel kullanıcıların kafasında önemli soru işaretleriyle birlikte geldi. Biz de TeknoBilig olarak tüm bu soru işaretlerini gidermek üzere sizlere özel bir rehber hazırladık.

iPhone 6s ve 6s Plus Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Apple tarafından 9 Eylül Çarşamba günü gerçekleşen etkinlikle tanıtımı yapılan iPhone 6s ve 6s Plus’ın açıklanan ön-sipariş ve satış tarihleri ne yazık ki ülkemizi kapsamıyordu.

Apple’ın açıklamasına göre, ülkemizin de içlerinde yer aldığı 130 ülkede, yeni iPhone’ların satışı yıl sonuna kadar yayılan bir süreçte başlayacaktı. İlk etapta bu ucu açık açıklamayla karamsar olanlar olsa da, Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türk müşterilerini fazla bekletmedi. Geçen yıl, ilk satışa başladığı tarihten bir hafta sonra yeni iPhone’larını Türkiye’de satmaya başlayan şirket, bu yıl satış tarihi olarak 23 Ekim‘i gösterdi.

Daha önceki yıllarda Apple ürünlerinin ülkemize gelmesi çok uzun zaman sürmekteydi. Ancak ülkemizde açılan Apple Store’lar (İstanbul’da 2 mağaza) ve çevrimiçi Apple Store ile Apple ürünlerinin ülkemize geliş süreci epey kısaldı ve ABD çıkış tarihiyle aynı zamanda olmasa da kısa bir gecikmeyle Apple ürünleri ülkemize gelmeye başladı.

Yeni iPhone’ların satış fiyatı ne kadar olacak?

Apple’ın geleneksel fiyatlandırma politikası, yeni modeli eski modelle aynı fiyattan satışa çıkarırken, eski modelin fiyatında 100 dolar civarında bir indirime gitmek oluyor. Ancak bu yıl ülkemizde yaşanan devalüasyonun etkisiyle artan döviz kurları sebebiyle ülkemizdeki Türk Lirası satış fiyatları belli bir artış gösterdi.

Bu durum da çok şaşırtıcı olmadı, zira TeknoBilig olarak, Apple tarafından Türkiye satış fiyatları açıklanmadan evvel, ülkemizde döviz kurundan kaynaklanan 200 ila 400 TL’lik bir artışı öngörmüştük. Apple’ın satış fiyatı açıklaması da aynen bu şekilde gerçekleşti. İşte modellere göre Türkiye satış fiyatları:

iPhone 6s 16 GB: 3,099 TL
iPhone 6s 64 GB: 3,499 TL
iPhone 6s 128 GB: 3,899 TL

iPhone 6s Plus 16 GB: 3,499 TL
iPhone 6s Plus 64 GB: 3,899 TL
iPhone 6s Plus 128 GB: 4,299 TL

Eski fiyat tahminimiz: Buna göre tamamen tahmini bir fiyat varsayımına gidersek, 4.7 inçlik iPhone 6s’in, 16, 64 ve 128GB modelleri için, modele göre 2700 ila 3500 TL aralığında değişen bir fiyat beklemek gerçekçi olacaktır. 5.5 inçlik iPhone 6s Plus’ın modelleri olan, 16, 64 ve 128 GB depolama kapasiteli modeller içinse, yine modeline göre 3100 ila 3900 TL aralığında değişen satış fiyatı beklenebilir. Ancak Apple, ülkemizde uygulayacağı bu yılki satış fiyatını belirlerken bir hayli yükselen dolar kurunu da hesaba katarsa, bu fiyatlara 200 ila 400 TL arasında ekleme yapmak gerekebilir.

iPhone 6s veya 6s Plus’ı hangi renklerde alabileceğiz?

Sunulan renk seçenekleri, iPhone’un klasik siyah ekran çerçeveli Uzay Grisi kasa modeli ile başlarken, beyaz ekran çerçeveli Beyaz kasa ile devam ediyor ve bu yılın yeniliği olarak, yine beyaz ekran çerçevesine sahip Altın Gül ve Altın renk kasa seçenekleri bulunuyor.

iPhone 6s

Malzeme ve Görsel Yenilikleri

Bu yıl Apple için bir ara model yılı ve bu da demek oluyor ki dış tasarımda önemli değişikliklere gidilmedi. iPhone 6s, bir önceki modelle aynı şekilde 4,7 inçlik bir ekrana sahipken, iPhone 6s Plus da yine önceki model iPhone 6 Plus ile aynı boyutta olan 5,5 inçlik bir ekrana sahip.

Kasa malzemesinde görsel olarak her ne kadar önemli bir değişiklik göze çarpmasa da, hem iPhone 6s hem de iPhone 6s Plus’ın kasası, Apple’ın 7000 serisi alüminyum alaşımından üretilmiş. iPhone 6s ve 6s Plus’ı şimdiye kadar üretilmiş en sağlam kasaya sahip iPhone’lar haline getiren bu alaşım, havacılık sanayinde kullanılan kalitede bir alüminyum. Apple aynı alüminyum alaşımı daha önce Apple Watch’un Sport modelinde kullanmıştı.

iPhone 6S ve 6S Plus Ölçüler

Ekrana geldiğimizdeyse kullanılan ekran camları, Apple’ın açıklamasına göre, iPhone 6s ve 6s Plus modellerini, şimdiye dek bir akıllı telefonda kullanılmış en sağlam ön cama sahip kılıyor. Ekran çözünürlüğü de herhangi bir yenilik yapılmamış alanlardan. Her iki modelde de, geçen yılki modellerin ekran çözünürlüğüyle eşdeğerde olan 1334×750 piksel (6s) ve 1920×1080 piksel (6s Plus) olarak tercih edilmiş.

Telefonların kasa ölçülerinde ise çok küçük farklar mevcut. Daha önceki yazımızda detaylı şekilde bahsettiğimiz üzere ölçülerde milimetrik ve hatta daha küçük farklar bulunuyor. Her iki iPhone modeli de bir öncekilerden sadece 0.2 mm daha kalınken, yükseklik ve genişlik ölçü farkları 1 milimetre civarında kalıyor.

Kasanın Altında Ne Gibi Yenilikler Gizli?

Apple’ın yeni iPhone’larında dış görünüşün ve ekranın tamamen aynı görünmesi durumu, neyse ki kasanın altında da aynı şeylerin bulunduğu anlamına gelmiyor. Apple, yeni telefonu için, kullandığı çoklu-dokunmatik teknolojisini tamamen yeniden tasarlamış.

iPhone 6s ve 6s Plus’ın en büyük yeniliği olan 3D Touch fonksiyonunun altında, ekran camından, arka aydınlatmasına kadar yerleştirilen farklı sensörler yatıyor. İlk olarak ekran camında dokunmayı algılayan bilindik kapasitif sensörler bulunurken, ekran arka aydınlatmasına yerleştirilmiş ek kapasitif sensörler ile, bu ikisi arasındaki en küçük yakınlık değişimi tespit ediliyor ve böylece ekrana uygulanan baskı algılanıyor.

Böylece şimdiye dek dokunmatik ekranlar tarafından algılanan tek kullanıcı girişi olan noktasal dokunma algılama, baskının da algılanmasıyla birlikte iki farklı kullanıcı girişine imkan tanır hale gelmiş. Ancak Apple bu iki kullanıcı girişini daha da öteye taşıyıp üçe çıkarmış ve böylelikle 3D Touch olarak yeniden adlandırmış.

Apple’ın geliştirdiği ve bu teknolojiye 3D Touch adını vermesine sebep olan bu üçüncü kullanıcı girişi ise ek bir teknolojiden çok baskı sensörüne dayanıyor. Kullanıcı ekrana bastırarak farklı bir komut verirken, bu baskıyı biraz daha arttırarak cihaza üçüncü bir komut vermiş oluyor.

3D Touch’ın Getirileri Neler?

3D Touch adı verilen yeni giriş metodunun getirilerinden birisi, Apple’ın gözetleme (peek) adını verdiği ve üzerine basılan içeriği açmadan, ne bulundurduğuna göz atmaya izin veren gezinme yöntemi. Yani bir e-posta veya iletiyi tamamen açmadan ne yazdığına kısaca göz atmak istiyorsanız, tek dokunma yerine içeriğin üzerine hafif baskı uygulayarak gözetleme yöntemini devreye sokup hızlı göz atma yöntemiyle zaman kazanabiliyorsunuz.

Gözetlediğiniz içeriği açmak istemediğinizde, ekrana uyguladığınız baskıyı kaldırıp parmağınızı çekmek yeterliyken, tamamen açıp görüntülemeye karar verdiğinizde ise sadece ekrana biraz daha bastırmanız yetiyor ve cihazınız ilgili içeriği ekrana getiriyor.

iPhone’un standart telefon arayüzünde 3D Touch’ın getirdiği yenilikler elbette bununla da sınırlı değil. iPhone 6s ve 6s Plus’ın ana ekranından, e-posta uygulamasına ve kameraya kadar her türlü dahili uygulamanın yanısıra, Apple’ın 3D Touch’daki ilk uygulama partnerleri olan Facebook ve Instagram uygulamalarında da yeni teknolojinin getirilerinden faydalanılabiliyor.

3D Touch hiç şüphesiz akıllı telefonların kullanımına bundan çok daha fazlasını getirecek. Bundan böyle hemen her uygulamanın 3D Touch giriş metodunu kullanmasıyla, tüm uygulamalarda kullanım kolaylığı ve ek fonksiyonlar geliştirilmesi imkanı doğmuş bulunuyor.

Sistem Yenilikleri ve Performans

Yeni iPhone’lar Apple’ın A9 işlemcilerini barındırıyor. A9’lar , Apple’ın üçüncü nesil 64-bit tabanlı CPU birimine ek olarak, M9 yardımcı hareket işlemcisine sahip. Görevi; ivmeölçer, jiroskop, barometre, pusula gibi dahili sensör verilerini, ana işlemciden bağımsız olarak düşük güç tüketimiyle her an aktif kalarak işlemek olan M9, aynı zamanda Siri’nin sürekli aktif kalmasına ve sesli olarak verilen Hey Siri komutuna her an yanıt verebilmesine imkan tanıyor.

M9 yardımcı hareket işlemcisi ayrıca, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinin koşu ve yürüyüş takip uygulaması bulundurmasına imkan tanımış. Apple’a göre bu tip görevleri, bu işe özel üretilmiş ve ana işlemciye entegre edilmiş düşük güç tüketimli yardımcı bir işlemciye yüklemenin sebebi, batarya ömrünü geliştirmek.

Apple’ın açıklamalarına göre iPhone’lardaki A9 işlemcisi, daha önceki modeller olan iPhone 6 ve 6 Plus modellerindeki A8 işlemcisinden, CPU performansı olarak yüzde 70 daha hızlı. A9’un yeni mimarisi onu sadece daha performanslı değil, aynı zamanda enerji tüketimi açısından daha verimli kılmış. A9’un dahili grafik birimiyse, A8’deki GPU’dan yüzde 90 daha performanslı olarak belirtilmiş.

Yeni iPhone’un Kamerası Nasıl?

Apple’ın iSight adını verdiği arka kamera, her ne kadar üst fiyat segmentindeki bir telefon için vasat olsa da, önceki modele göre önemli sayılabilecek bir atılımla 8-megapiksel’den 12-megapiksel‘e çıkarılmış.

Apple, iPhone’un kamerasını ayrıca resim işleme motoru ve geliştirilmiş optik resim stabilizasyonu ile geliştirerek, şimdiye kadarki en yüksek kalitedeki iPhone fotoğraflarının, iPhone 6s ve 6s Plus ile çekilmesini garantilemiş.

Yeni iPhone’lar elden geçirilmiş kamera sisteminin tüm nimetlerinden faydalanarak Canlı Fotoğraflar adı verilen yeni bir özellik de kazanmış.

Bu fonksiyon ile iPhone 6s veya iPhone 6s Plus ile fotoğraf çektiğinizde, fotoğrafın 1,5 saniye öncesi ve sonrasında da birer kare fotoğraf alınacak ve fotoğraflarınıza göz atarken bir fotoğrafın üzerine 3D Touch ile bastığınızda, canlı fotoğraf fonksiyonu harekete geçecek. Böylece fotoğraflarınız sabit birer kare olmaktan çıkıp sinematik bir hal alabilecek. Ayrıca çekilen bu canlı fotoğraflar, iPhone duvar kağıdına ve Apple Watch arayüzüne dönüştürülebilecek.

Yani kameranın getirileri bununla da sınırlı değil. Yeni iPhone’lar artık 3840×2160 çözünürlükte kayıt anlamına gelen 4K çözünürlükte 30fps video kaydını da destekliyor. Bu da bir önceki modeller iPhone 6 ve 6 Plus’ın tam dört katı çözünürlükte videolar çekebilmek anlamına geliyor.

Yeni iPhone’larda, Apple’ın FaceTime adını verdiği ön kamera da güncellenmiş. 5-megapiksel fotoğraflar çeken ön kamera ayrıca Retina Flash adı verilen ve ekran ışığının yakın selfie çekimleri için aydınlatma sağladığı bir tekniği de kullanıyor. Apple, Retina Flash kullanımı sırasında, ekran ışığının normalin 3 katı ışık verebildiğini belirtiyor.

Aksesuar Uyumluluğu

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın ölçülerinde, bir önceki modellerine göre çok küçük de olsa farklar bulunduğu için büyük ihtimalle kılıf uyumu söz konusu olmayacak.

Apple elbette yeni modelleri için yeni aksesuarlar hazırlamış. Şirketin her bir telefon için 5 farklı renkte deri ve 11 farklı renkte silikon kılıfı bulunuyor. 6s ve 6s Plus için hazırlanan deri kılıflar 45 ve 49 dolar olarak yurtdışında satışa sunulmuş durumda. Doğal olarak daha düşük fiyattan satışa sunulan silikon kılıflar ise 35 ve 39 dolar fiyatlarıyla alıcılarını bekliyor.

Apple’ın yeni iPhone‘lar için satışa sunduğu diğer aksesuar ise şarj docku. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın renkleriyle uyumlu olarak hazırlanmış docklar, uzay grisi, gümüş, altın ve gül altın seçenekleriyle 49 dolar fiyatla satışa sunulmuş.

Yazı Görselleri: Apple

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.