Intel, beklenen Skylake işlemcilerini tanıttı

Intel, Berlin’de düzenlenen bu yılki IFA fuarında, beklenen Skylake işlemci ailesini gün yüzüne çıkardı ve bu işlemci ailesini kullanan bilgisayarları ziyaretçilere açtı.

Intel’in şimdiye kadarki en iyi işlemcisi olarak tanıtılan Skylake ailesi, yarından başlayarak, kısa süre içinde dünya çapında 800’ün üzerinde farklı bilgisayar modelinde yer alacak. Intel’in açıklamasına göre, bu bilgisayarların işlem gücünü oluşturacak 50’den fazla Skylake işlemci modeli, önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak.

Skylake işlemci ailesinin modelleri 4,5 wattlık Core m mobil işlemcilerden, 90 watt enerji tüketen performans canavarlarına kadar değişkenlik gösteriyor.

Skylake işlemciler, Intel’in daha önce düşük güç tüketimiyle video oynatabilmek için optimize edildiğini belirttiği entegre grafik işlemcilerini barındırıyor. Fuarda yapılan gösterimde bu iddiasında haklı olduğunu kanıtlayan Intel, tek bir işlemcinin H.264 çözme motoruyla tam 15 adet 4K çözünürlükte videoyu eş zamanlı olarak oynatabildiği bir sunum gerçekleştirdi.

Intel’in Berlin’deki IFA standında tanıtımını yaptığı ürünler arasında işlemcilerden fazlası vardı. Intel standında ayrıca, RealSense derinlik kamerası ile yeni Core m işlemcisine sahip Compute Stick cep bilgisayarı modelini tanıttı.

Windows 10’un, Windows Hello teknolojisini destekleyen RealSense derinlik kamerası ile Windows 10 cihazları, kullanıcısını bu kameradan tanıyor ve şifre kullanmaksızın o kullanıcı için Windows oturumunu açıyor.

Compute Stick cep bilgisayarı ise, küçük bir çubuk bilgisayar yapısına temel bilgisayar işlevlerinin tümünü sığdıran ve HDMI portuna bağlanarak, takıldığı TV veya monitörü bilgisayara çeviren bir mini kişisel bilgisayar. Compute Stick’in yeni tanıtılan modeli, Intel’in Skylake işlemci ailesinin 4,5 watt enerji tüketen Core m modelinden güç alıyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 5 oy ile 3,40/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.