Google’dan güçlü bir tablet: Pixel C

Google’ın 29 Eylül tanıtım etkinliğinin sürpriz parçasıydı Pixel C. Google’ın en yeni tableti olan Pixel C; bir Android tableti, eski usul Netbook konseptiyle buluşturan Asus’un Transformer Pad serisinin izinden gidiyor.

Sıradan bir klavyeli tablet kılıfından çok daha fazlası olan fiziksel bir klavyeyle, sıradan bir Android tableti, bir Netbook bilgisayara dönüştüren Asus Transformer Pad serisi gibi; Google’ın Chromebook Pixel C modeli de takılıp çıkarılabilen, opsiyonel bir klavye ile geliyor.

Klavyeye bağlı görünüşü itibariyle Asus Transformer Pad ailesinden çok Microsoft’un Surface tablet ailesini andıran Google’ın dönüştürülebilir tableti, her ne kadar Chromebook adlı dizüstü bilgisayar ailesinin bir parçası olarak lanse edilse de ailenin diğer üyelerinin aksine Chrome OS yerine Android işletim sistemine sahip.

Fiziksel klavyesine rağmen bir dizüstü bilgisayardan ziyade tablet sınıfında değerlendirilmesi gereken ve öyle de olan Pixel C, çoğu Android tabletten güçlü bir donanıma sahip. Piyasadaki üst seviyedeki Android tabletlerle kıyaslayabileceğimiz teknik özelliklere sahip olan Chromebook Pixel C’nin ekranı, alışılmadık en-boy oranına sahip olmasıyla da diğer tabletlerden ayrılıyor.

Pixel C’nin ekranının sahip olduğu en-boy oranı, tipik 16:9 ve hatta diğer bir standart olan 16:10 oranından daha yüksek bir ekrana sahip. Ekran boyutu 10,2 inç olan Pixel C, 2560 x 1600 olan ekran çözünürlüğüyle, SD standardının en-boy oranı olan 4:3‘e çok yakın bir orana sahip. Google’a göre bu sıradışı oran, 16:9 geniş ekran görüntü ekranı kaplarken, aynı anda görüntünün altında ekran klavyesinin kullanılabilmesine imkan tanımış.

Chromebook Pixel C, mobil işlemci olarak Nvidia‘nın 8 çekirdekli Tegra X1 işlemcisine ve 3GB LPDDR belleğe (RAM) sahip. Nvidia Tegra X1 mobil işlemcisi, grafik işlemci olarak Nvidia’nın güçlü ve başarılı Maxwell mimarisine sahip çok çekirdekli bir GPU birimi barındırıyor. Bu güçlü mobil işlemci, 4K@60fps video işlemeyi destekliyor ve şu anda pazardaki en güçlü mobil işlemcilerden birisi.

Pixel C’nin ekranının LTPS IPS panel olduğu belirtiliyor. Bu da ekranın, alışılmış IPS panellere göre daha verimli olduğu ve daha yüksek parlaklıkları desteklediği anlamına geliyor. Bu durum tek başına ekranın en üst düzeyde performans sergileyeceği anlamına gelmiyor ancak kendi fiyat segmentinin en iyisi olmaya oynuyor.

Chromebook Pixel C

Pixel C’yi sıradan bir tablet olmaktan çıkaran en önemli farkı elbette fiziksel klavyesi. Pixel C’nin klavyesinin üzerinde duruşu her ne kadar Microsoft Surface ailesini andırsa da önemli bir farkı bulunuyor. Google, daha ziyade klavyeli kılıf diyebileceğimiz yumuşak klavyeli kapakları tercih eden Microsoft ve Apple’ın aksine, tabletin kasasıyla aynı alüminyum malzemeden gövdeye sahip, katı bir klavyeyi tercih etmiş.

Bu yönüyle Pixel C, her ne kadar Asus’un Transformer Pad ailesini andırıyorsa da, Transformer Pad’lerin klavye ünitesi, tablete bir port ile bağlanıyor ve tablete, klavye ünitesi üzerinde USB portu, ek batarya gibi artılar kazandırıyor. Pixel C’nin klavyesi ise tablete sadece manyetik olarak tutturuluyor ve herhangi bir port bağlantısı bulunmuyor.

Aralarında herhangi bir fiziksel bağlantı portu bulunmayan Pixel C ve klavye ünitesinin arasındaki iletişim, aynen klavyeli kılıflarda olduğu gibi Bluetooth üzerinden sağlanıyor. Klavye her ne kadar Pixel C’nin ayrılmaz bir parçası olarak geliştirilmiş gibi görünse de Google, tableti ve klavye ünitesini ayrı olarak satmayı uygun görmüş.

Çıkış tarihi olarak, noel tatili dönemi olan Aralık ayı gösterilirken, Pixel C’nin satış fiyatları da açıklandı. Pixel C tablet, 32GB ve 64GB olarak iki modelde satılacak ve yurtdışı satış fiyatı da modele göre sırasıyla 499 dolar ve 599 dolar olacak. Cihazın klavyesi ise 149 dolar fiyatla satışa çıkarılacak ki bizce rakiplerinin aksine sıradan bir Bluetooth klavye için yüksek bir fiyatlandırma olmuş.

Google yaptığı sunumda ve sonrasında Pixel C hakkında daha fazla bilgi veya video paylaşımı yapmadı. Çıkış tarihi yaklaştığında ek detaylar ortaya çıktıkça yazımızı güncelleyeceğiz.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 3,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.