Apple Pencil: Göründüğünden fazlası

Apple, geleneksel olarak sonbahar etkinliğinde yeni ürünlerini duyurur ve bu etkinlik, hemen her yıl sürpriz bir ürünle ses getirir. Apple fanlarının ve teknoloji tutkunlarının uzun süredir (özellikle iPhone 6S’in tanıtımı için) merakla beklediği tanıtım etkinliği bu yıl 9 Eylül‘de düzenlendi ve Apple yine bir sürprize imza attı.

Apple etkinliğinin yıldızı beklenenin aksine iPhone ailesinden çok, şirketin daha önemli bir yeniliğe imza attığı iPad ailesi oldu. Ailenin yeni üyesi, iOS işletim sistemine sahip cihazların şimdiye kadar üretilmiş en büyük ve en güçlü üyesi olarak lanse edilen iPad Pro oldu.

Aslına bakılırsa şirketin bu yılki sürpriz yeniliği iPad’in kendisinden çok, beraberinde tanıtılan bir elektronik ekran kalemi. iPad Pro’nun beraberinde tanıtılan Apple Pencil, sıradan Stylus kalemlerden çok daha fazlasını barındırıyor ve her şeyden önce pasif bir Stylus kalemi değil. Apple Pencil, daha ziyade dahili sensörlerle donatılmış bir kablosuz cihaz.

Apple Pencil

iPad Pro ile birlikte gün yüzüne çıkan diğer bir ürün, Smart Keyboard oldu. Smart Keyboard aslında bağımsız bir klavye değil. Smart Keyboard, Microsoft’un Surface tabletlerinde görmeye alıştığımız, entegre klavyeye sahip bir tablet kılıfı.

iPad Pro ve aksesuarlarının piyasaya çıkış tarihi Kasım ayı olarak belirtildi. Satış fiyatı ise Apple Pencil için 99 dolar ve Smart Keyboard için 169 dolar olarak açıklandı.

Bu ürünlerin beraberinde kullanılacağı cihaz olan iPad Pro’nun teknik özellikleri ve fiyatlandırmasını ise iPad Pro yazımızda bulabilirsiniz.

Apple Pencil: Sıradan Bir Stylus Kaleminden Fazlası

Apple Pencil’in detaylarına inersek; sıradan bir kalem kadar rahat kullanılacak şekilde tasarlanmış olan cihaz, iki farklı dahili sensör barındıran bir yapıya sahip. Bu sensörlerden birisi, kalem ile ekrana uygulanan baskıyı algılarken, diğeri kalemin ne kadar dik veya yatık olarak kullanıldığını algılayan bir hareket sensörü.

Her ne kadar iPad Pro’nun ekranı Force Touch teknolojisiyle donatılmış olsa da, Apple Pencil’in baskı sensörü çok daha hassas bir baskı algılayıcıya sahip.

Apple Pencil ile uyum sağlaması için, iPad Pro’nun ekranında da elbette geliştirmeye gidilmiş. Şirketin yaptığı açıklamaya göre iPad Pro’nun ekranı, Apple Pencil ile kullanılırken klasik dokunma taramasından iki kat hassas bir tarama gerçekleştiriyor. iPad Pro böylelikle, Apple Pencil’in kalem ucunun temas ettirildiği noktayı tam doğrulukla saptamakta.

Elektronik sensörler barındıran yapısıyla Apple Pencil, doğal olarak enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple dahili bataryaya sahip olan Apple Pencil, iPad Pro’ya veya herhangi bir Apple Lightning portuna bağlanarak şarj ediliyor.

Şimdilik sadece Apple sunumlarında gördüğümüz Apple Pencil kullanılarak, profesyonel bir grafik tableti kadar başarılı çizimler yapılabildiği göze çarpıyor. Ayrıca iPad Pro’nun sahip olduğu fiyat etiketi, gelişmiş bir grafik tabletinden çok daha düşük. Üstelik bu ikili, grafik tabletlerin aksine bir bilgisayardan bağımsız olarak kullanılabilmekte.

Bu özellikleri ile Apple Pencil ve iPad Pro ikilisinin, hem amatör hem de profesyonel grafik sanatçılarının tercih ettiği bir donanım haline gelmesi kaçınılmaz görünmekte.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.