4K çılgınlığı: Teknolojinin nîmeti mi, pazarlama tekniği mi?

4K, tüketici elektroniği ve akıllı telefon piyasasında son günlerin moda sözcüğü haline geldi. Adeta sihirli bir sözcük haline gelmiş olan bu teknoloji, özellik listesinde yer aldığı her cihazı tüketici tercihinde ilk sıraya oturtuyor.

Üreticiler tarafından; televizyon ve kameradan, monitör, tablet, masaüstü bilgisayar ve akıllı telefona kadar değişen bir yelpazede, tüketicilere tüm mevcut cihazlarını değiştirme gerekçesi olarak sunulur hale geldi 4K. Aynen birkaç yıl önce yaşadığımız 3D furyası ve ondan önce Full HD (1080p) için yapıldığı gibi, bu teknolojik yenilikten de bir tüketim çılgınlığı oluşturulmaya çalışılmakta.

4K Televizyonlar

Bundan önceki sihirli televizyon pazarlama sözcüğü olan ve destekleyen video ve filmlerde, izleyenlere bambaşka bir deneyim sunan 3D ekran teknolojisini ve o güne kadar karelenmelerle dolu düşük çözünürlüklü görüntülerden, bir anda cam gibi görüntülere geçilmesini sağlayan Full HD teknolojisinin öne çıkarılması da çok daha anlaşılabilir kalmakta 4K’nın yanında.

Zira ilk günleri için önemli bir atılım niteliğinde olan Full HD bir televizyonu evinize getirdiğinizde, Full HD çözünürlükte videolara ve filmlere hem internet, hem de Blu-Ray oynatıcı ile kolayca ulaşabiliyordunuz. Üstelik gerekli uydu alıcıya sahipseniz HD yayın yapan TV kanallarını, eskisine nazaran çok daha yüksek kalitede izlemeye başlıyordunuz.

4K içinse, özellikle Türkiye’deki mevcut yayın ve internet hizmetleri için böyle bir şeyden söz etmek mümkün değil. Ülkemiz dışında, 4K standardında TV yayınları, internet üzerinden yayın yapan çeşitli platformlarda mevcutken, ülkemizde internet üzerinden yayın yapan platformlarda henüz tam olarak 1080p yayın dahi alamamaktayız. Söz konusu olan video ve filmler olduğunda da durum farklı değil.

Yani kısacası, 4K sihirli sözcüğüne aldanarak belki de satıcıların sıkça yaptığı, “bu televizyonda yayınları 4 kat kaliteli izleyeceksiniz” vaatlerine kanarak aldığınız TV’nizin, görüntü kalitesi bakımından eski Full HD televizyonunuzdan hiçbir farkı olmadığını göreceksiniz. Çünkü satıcınız ve hatta üreticiler hangi vaatte bulunurlarsa bulunsunlar, 1K çözünürlükteki bir görüntüden, daha yüksek kalitede görüntü alamazsınız.

Elbette 4K standardında bir video, film veya yayın kaynağınız olduğunda ve televizyonunuz 30 inç ve üzeri bir ekran boyutuna sahipse, daha ilk bakışta görüntü farkını ve yükselen kaliteyi fark edebilirsiniz. Ancak Türkiye’de bu standartta video ve yayınların, internet altyapısı sebebiyle erişilebilir olmaması ve 4K filmlerin satılabileceği bir medya ortamı bulunmaması, üstelik önümüzdeki birkaç yıl içinde de bunun değişeceğine dair hiçbir belirti bulunmuyor olması, eski televizyonumuzu değiştirmemiz talebiyle sıkça bizlere dayatılmakta olan 4K teknolojisini, önemsiz bir detay haline getirmekte.

Akıllı Telefonlarda 4K

Geçen yıl üst seviye akıllı telefonlarda zar zor görebildiğimiz 4K sihirli sözcüğü, bu yıl üst seviyede adeta standart haline gelirken, sihirli pazarlama sözcüğümüz bu yıl erişilebilir akıllı telefonlara kadar inmiş bulunmakta.

Elbette bir telefonun 4K görüntüleri desteklediğini söylemek için hem 4K video kaydedebilmesini, hem de bu görüntüleri tam çözünürlüğünde görüntüleyebilecek ekrana sahip olmasını beklersiniz. Ancak bu yılki telefon modelleri de ne yazık ki sihirli sözcüğümüzü pazarlama tekniklerinde kullanmak için genelde küçük bir oyun oynadılar ve telefonlarına ekledikleri şey 4K video işleme kapasitesi bulunan işlemcilerden fazlası değildi.

Bu durumun sadece nadir istisnaları bulunmaktaydı ki bunlardan birisi de hem ekran çözünürlüğü 4K olan hem de 4K video işleme yeteneği ile donatılmış olan Sony Xperia Z5 oldu. Sony, Xperia Z5 modeliyle birlikte, 4K çözünürlükte video işleme kapasitesinin yanında, ekrandaki tüm görüntüleri 4K olarak işleyen bir telefon sunmuş oldu. Elbette 5-6 inçlik bir ekranda 4K çözünürlüğün varlığının fark yaratıp yaratmayacağı tartışılabilir ancak gerçek şu ki çoğu üretici gerçek anlamda 4K teknolojisine terfi etmeden, akıllı telefonlarını 4K sihirli sözcüğü ile pazarlamaya başladılar.

Elbette akıllı telefonunuzda çektiğiniz 4K çözünürlükteki videoları, kalıcı bir anı olması için sabit diskinize veya bulut depolama alanınızda arşivliyor veya doğrudan 4K çözünürlükteki televizyonunuzda izliyorsanız, akıllı telefonunuzun 4K video kaydını desteklemesi önemli bir artı haline gelebilir. Ancak bu örnekler haricinde, akıllı telefonlar için telaffuz edilen 4K, sihirli bir pazarlama sözcüğünden başka bir şey değil.

Diğer Cihazlar ve 4K

Akıllı telefon örneğinde bahsettiğimiz gibi, eğer arşivlik video görüntüleri saklamak istiyorsanız, satın alacağınız video kameranın veya DSLR makinenin, 4K video kaydı yapabilmesi önemli bir artı haline gelecektir. Fotoğraflarımız ise zaten rahatlıkla bu çözünürlüğün çok daha ötesine geçtiği için bu sihirli sözcük fotoğraf konusunda telaffuz edilmemekte.

Bilgisayarlar söz konusu olduğunda, 4K çözünürlük destekleyen ve bu çözünürlükte oyunları oynatabilecek üst seviye sistemler için elbette kullanacağınız ekranın da 4K olması önemli bir tercih sebebi haline gelecektir. Bununla birlikte, 30 inç altındaki ekran boyutlarında, 4K çözünürlüğün getirisinin tartışmalı olduğunu da belirtelim. Çünkü 4K çözünürlükteki görüntüyü küçük bir ekrana sıkıştırdığınızda pikseller o kadar küçülecektir ki, gözünüzün 1K ile 4K arasındaki farkı algılaması zorlaşacaktır. Dolayısıyla günlük kullanımda muhtemelen ikisi arasındaki farkı hissedemeyecek ve görüntüde bir fark göremeyeceksiniz.

Yani bilgisayarınızın donanımı 4K görüntüleri destekliyor ve 30 inç ve üzeri büyük bir monitör kullanıyorsanız veya bilgisayarınızı televizyona bağlıyorsanız, sihirli sözcüğümüz ancak o zaman anlam kazanacaktır. Böyle bir durumda hem bilgisayarınızın 4K desteklemesi hem de bağlı bulunan televizyonun 4K görüntüleme kapasitesi bulunması önem kazanacaktır.

Kısaca, yazımızda belirttiğimiz senaryolar dışında, sırf 4K destekliyor diye memnun olduğunuz 1080p destekli cihazınızı değiştirmenize kesinlikle gerek yok diyebiliriz. Hele ki televizyonunuzu sadece TV yayınları veya YouTube benzeri akış videoları izlemek için kullanıyorsanız 4K desteği sizin için faydalanılamayacak bir özellik olarak kalacaktır.

4K’da tüm diğer teknolojik terimler kadar önemli ancak birlikte telaffuz edilen tüm cihazları, bir anda tercih edilir cihaz haline getiren ve tüketim çılgınlığı yaratmak için kullanılan bir sihirli pazarlama sözcüğü olmasına da izin verilmemeli.

Üreticilerin, hemen hemen her teknolojik yeniliği tüketim çılgınlığına dönüştürmek için kullandığı günümüzde, teknolojik yenilikler adeta birer pazarlama tuzağına dönüşebilmekte. Bilinçli bir tüketici olarak herhangi bir cihaz alırken size anlatılan bir özelliğin gerçekte size bir şey kazandırıp kazandırmayacağının farkında olmanızı öneriyoruz.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.