NASA, uyduları yörüngede onaracak

Biz hiç farkında olmasak da, Dünya yörüngesindeki uydular, günlük hayatımızdaki teknolojilerde önemli bir yere sahip. Hemen şu anda 1100’ü aşkın uydu, Dünya çevresindeki yörüngesinde hareket etmekte. Yaptığımız telefon görüşmelerinden, hava tahminlerine; doğal kaynakların takibinden, askeri faaliyetlere kadar bir çok alanda uyduların hayati bir önemi var.

Çoğunun yapımı ile başlayan maliyetli süreç, yörüngeye fırlatılmasından, operasyonel faaliyetlerine kadar her adımda devam ediyor. Tüm bu maliyetleri onlarca milyon dolarlardan, yüzlerce milyon dolara kadar değişebiliyor. Üstelik tüm bu maliyetlerine rağmen en küçük bir arıza durumunda, uydu kullanım dışı kalabiliyor.

NASA, tüm bunlara çözüm olarak; uyduların yörüngede bakım ve onarımını mümkün kılan ve kullanım ömürlerini uzatmayı hedefleyen bir proje geliştiriyor. NASA Goddard Uzay Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre; insanlar tarafından yönetilecek robot bakım uydularıyla, yörüngedeki uyduların onarılması, itici yakıtların yüklenmesi ve uydunun yörüngesine bırakılması hedefleniyor. NASA mühendislerine göre, bunu başarabilecek teknoloji mevcut.

NASA astronotları, 2011 ve 2014 yıllarında Uluslararası Uzay İstasyonu’na robotik ikmal araçlarıyla gerçekleştirdikleri görevlerde, benzeri bir operasyonu tecrübe etmişlerdi. NASA mühendisleriyse, bakım görevlerini icra edebilecek robotik araçlar üzerinde çalışmalarını devam ettiriyorlardı.

NASA, tüm bu tecrübe ve teknolojileri bir araya getirmeyi ve yörünge bakım uydusunu operasyonel hale getirmeyi hedefliyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 6 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.