NASA, Europa’ya 2020’de inmeyi planlıyor

Jüpiter‘in buzul uydusu olan Europa’ya dair büyük planları olduğunu açıklayan Amerikan Uzay Ajansı NASA, güneş sistemimiz içerisinde Dünya dışı yaşam barındırabilme ihtimali bulunan ender ortamlardan birine sahip olduğu tahmin edilen Europa’yı fethetmeye hazırlanıyor.

Europa’ya 2020 yılında inmeyi planladıklarını açıklayan NASA yetkilileri, 2015 Şubat ayında yaptıkları açıklamada da birçok kez Europa’nın yakınından geçerek uydunun yüzeyi hakkında bilgi toplayacak bir Jüpiter yörünge aracından bahsetmişlerdi.

Daha önceden yapılan bu açıklamada, Europa yüzeyine indirilecek bir uzay aracından bahsetmeyen NASA, güncellediği açıklamada Jüpiter’in uydusuna bir araştırma aracı indirmeyi planladıklarını açıkladı. Europa’ya indirilecek bir keşif aracıyla, buzulun altında yaşamı destekleyecek bir okyanus olup olmadığını keşfetmeyi amaçlayan NASA, böylelikle Dünya dışı yaşam hakkındaki bilgilerimize önemli bir kilometre taşı ekleyecek.

Ne yazık ki NASA’nın Europa’ya indirmeyi planladığı yüzey aracı, uydunun sahip olduğu kalın buz tabakasını aşabilecek nitelikte olmayacak. Planlanan bu yüzey aracıyla, daha önceden açıklandığı şekliyle, yörüngeden yapılacak analizlerden çok daha fazla bilgi edinmeyi planlayan NASA, yüzeydeki buzullardan örnekler alarak analiz etmeyi planlıyor.

En azından şimdilik yapılan kısıtlı açıklamalara göre planın bu olduğunu anlıyoruz. Buzun altına ulaşmayı hedefleyen çeşitli projeler de bulunuyor ancak bu gibi makineler henüz hayata geçebilmiş değil. Planlanan bu konsept makineler, minik robotları ve buz katmanını delerek suya ulaşacak yüzebilen araçları içeriyor. Fakat bu gibi projeler şimdilik arka planda bekletiliyor ve planlanan göreve dahil edilmiş değil.

NASA’nın planladığı Europa keşif projesinin planlanan maliyeti 2 milyar dolar olarak açıklandı. Eğer görevden beklenen başarı yakalanırsa, daha ileri ve buzun altına inecek keşifler için ek ve daha maliyetli görevler planlanabilir.

NASA bütçesinin tartışıldığı komisyonda, Europa buzlarının altında neyi gizlediğini bilmek için gereken her şeyin yapılmasını gerektiğini belirtenler de bulunuyor. Kısacası, NASA’ya proje için sağlanacak bütçe, keşif projesinin çapı hususunda belirleyici bir role sahip olacak.

Sayfa Görseli: NASA

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 4 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.