Mars Trek: Mars’ta sanal gezinti imkanı

Google Earth sayesinde oturduğumuz yerden Dünya’nın her noktasını görebiliyor, Street View (Sokak Görünümü) ile yer seviyesinden sanal tura çıkabiliyoruz. Peki ya diğer gezegenler? NASA’nın Mars Trek adlı yeni hizmeti sayesinde artık Mars’ı da sadece internet tarayıcımıza girerek özgürce gezebileceğiz.

Mars Trek‘deki bilgi ve görüntüler, NASA’nın birçok Mars görevinden edindiği bilgilerin derlenmesiyle hazırlanmış. Google Earth’e benzer şekilde tüm gezegeni 3D (3B) görünümde gezebilir, haritaları yakınlaştırabilir ve daha da önemlisi, NASA’nın Mars robotları Spirit, Opportunity, Curiosity, Phoenix ve Sojourner tarafından elde edilen bilgi ve görüntülere tek bir yerden kolayca ulaşabilirsiniz.

NASA Mars Trek

Elbette tüm gezegen yüzeyinin yüksek kaliteli yüzey görüntüleri bulunmasa da, Mars robotlarının kameraları tarafından yüzeyden çekilmiş yüksek kaliteli fotoğraflardan bazılarını görebilmek mümkün. Hiçbir yükleme yapmadan birçok tarayıcıdan erişilebilen Mars Trek, hem bilgisayarlar hem de mobil cihazlardan kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.

Mars Trek’in bir diğer dikkat çekici özelliği ise 3D yazıcı desteği oluyor. Bu sayede NASA’nın Mars robotu görevlerinin gerçekleştiği ve detaylı verilerin bulunduğu iniş bölgelerinin 3D modelleri basılabiliyor.

Mars Trek sitesi için tıklayın

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 5 oy ile 4,80/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.