Microsoft’un yapay zekasından, görme engellilere destek

Teknoloji şirketlerinin, son yıllarda yapay zeka alanına yaptıkları yatırımlar dikkat çekiciydi ve perde arkasında kullanılan yapay zeka teknolojisinin farkında olmasak dahi; bu yatırımlar, gelişmiş yapay zeka destekli yazılımlarla hayatımıza katkı sağladı. Bu şirketlerin başlıcalarından biri olan Microsoft, özellikle bulut destekli yazılımlarında, yoğun olarak gelişmiş yapay zeka teknolojilerinden faydalanmakta.

Şirketin bulut destekli Office 365 yazılımı da, yapay zeka alanındaki bu gelişmeden nasibini aldı ve bir sonraki Office 365 güncellemesi ile gelmesi beklenen yeni bir özellik duyuruldu. Bu yenilikle, Microsoft Word ve PowerPoint gibi Office 365 yazılımlarında, içeriğe bir görsel eklendiğinde, yapay zeka algoritmaları kullanılarak görsele ilişkin otomatik olarak oluşturulan tanımlama önerileri kullanıcıya sunulacak. Bu sayede, Office 365 kullanılarak oluşturulan belgeleri, görme engelliler için hazırlanmış sesli-okuma yazılımları aracılığıyla kullanan engelliler, belgelerdeki görseller hakkında da bilgi sahibi olabilecek.

Bu yenilikte şirketin, Computer Vision API adını verdiği, bulut tabanlı yapay zeka teknolojisiyle, bu teknolojinin kalbinde yer alan ve yıllar içinde geliştirilen derin öğrenme tekniklerinden faydalanılıyor ve bu sayede görsellerde içerik tanımlaması yapılıyor. Microsoft’un bu yenilik sayesindeki hedefi, kullanıcı erişilebilirliği gözetilerek hazırlanan görsel medya ağırlıklı içeriklerin hazırlanmasının daha az zaman alması ve bu sayede görme engelliler için erişilebilir içeriğe ulaşımı kolaylaştırmak.

Microsoft, bu teknoloji kullanılarak oluşturulan görsel açıklamalarının yüksek doğruluğa sahip olduğunu belirtirken, kullanılan teknoloji öğrenen yapay zeka tekniklerini kullandığı için, hizmetin kullanıldığı zaman zarfında, giderek daha da başarılı sonuçlar vereceğini belirtiyor.

Microsoft’un açıklamasına göre bu yenilik, 2017 başlarında Office 365 abonelerinin kullanımına sunulacak ve erişilebilir içerik taslakları ile erişebilirlik kontrol aracıyla birlikte gelecek. Bu sayede oluşturulan içeriklerin, sesli-okuma yazılımlarını kullanan görme engelliler kadar, görme kusurları yaşayan kullanıcılar açısından da, font okunabilirliği ve renk körlüğüne uygun görsel tasarım gibi ulaşılabilirlik imkanları kontrol edilebilecek.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.