Microsoft, Internet Explorer’ın eski sürümlerini tarihe gömüyor

Günlük hayatımızın ve alışkanlıklarımızın bir parçası haline gelmiş bilgisayar yazılımlarından vazgeçmek, her zaman için zor olmuştur. İlk gününden itibaren Windows işletim sisteminin bir parçası olması sayesinde, çoğumuzun internet ile tanışmamıza aracılık eden Internet Explorer, çağa ayak uyduramayan yapısıyla tam da bu zoru başarmış ve çoğu kullanıcının gözünden düşmüştü.

Görünen o ki Internet Explorer, artık Microsoft’un da gözünden düştü ve şirket, bugünden itibaren tarayıcının eski sürümleri olan 7-8-9 ve 10‘a olan güvenlik güncelleştirmesi desteğini sonlandırdığını açıkladı.

Her ne kadar, Microsoft’un halen destek vermekte olduğu Windows işletim sistemlerinin parçası olan Internet Explorer 11‘e verdiği güncelleştirme desteği sürecek olsa da, şirketin bir süredir Windows 10’un bir parçası olarak sunulan Edge‘i desteklediği biliniyor.

Şirketin, tarayıcı alanındaki geleceğe dönük varlığını Edge ekseninde planladığı ve sadık kullanıcılarını Edge kullanmaya teşvik ettiği görülmekteydi. Windows 10‘da, benzer logosuyla Microsoft Edge ön plana çıkarılırken, Internet Explorer’ın ise menüler arasında oldukça arka planda bir yer edinebildiği görülüyor.

Tüm yönleriyle artık demode olmuş Internet Explorer’dan vazgeçtiğini belli eden Microsoft‘un, Internet Explorer’ı Windows 10’a dahil etme sebebinin ise yan-uygulama desteği olduğu tahmin ediliyor. Zira, çoğu modern tarayıcılarda (Chrome, Opera ve bu yıl sonundan itibaren Firefox) olduğu gibi tamamen baştan tasarlanan Edge’de hem güvenlik endişeleri, hem de eklentisiz web planlarının bir parçası olarak, yan-uygulamaları desteklememekte.

Eski Internet Explorer Sürümleri Ne Gibi Sakıncalar Taşıyor

Yapılan bu açıklamayla birlikte bugünden itibaren sadece, tarayıcının son sürümü olan Internet Explorer 11, güvenlik güncelleştirmeleri alabilecek. Bu durum, bilerek veya bilmeyerek, tarayıcının eski sürümlerinden birini kullananları güvenlik riski altında bırakacak.

İnsanların, Windows ile birlikte gelen eski sürümlerden birini bilinçsizce kullanmasının yanında, eski IE sürümlerini kullanmakta ısrar edilmesinin sebeplerinden biri de, sadece belli bir Internet Explorer sürümü üzerinde çalışabilen çeşitli kurumsal uygulamaların varlığı. Bunun sebebi de Internet Explorer’ın tarihi boyunca Microsoft’un çok uzunca bir süre, web standartlarını benimsemek yerine kendine özgü bir yol takip etmekte direnmesiydi.

Microsoft’un bu tavrı uzun yıllar boyunca web tasarımcılarını zor durumda bırakmış ve IE’da doğru görüntülenen kodlar için birçok alternatif çözüm geliştirmek zorunda bırakmıştı. Bu durum, tam tersi şekilde sadece Internet Explorer’a özel olarak tasarlanan web sitelerinin veya web tabanlı yazılımların diğer tarayıcılarda ve daha sonraki IE sürümlerinde doğru görüntülenmemesi veya hiç çalışmamasıyla sonuçlandı.

Microsoft’un bu adımıyla birlikte, modern tarayıcılarda çalışmayı reddeden bu web yazılımlarından biriyle çalışmaya devam etmek, eski bir Internet Explorer sürümünü gerektirecek ve bu da güvenlik risklerine de davetiye çıkaracak. Bu güvenlik riskleri, gizli bilgilerin ifşasından, kişisel veya kurumsal güvenlik şifrelerinin ve kredi kartı bilgilerinin çalınmasına kadar varabilecek boyutta.

Kişisel kullanıcılar için bu potansiyel riskler kolayca kurtulabilinecek seviyede. Internet Explorer sürümünüzün, en son güncelleştirmeleri alabilen 11 numaralı sürüm olduğundan emin olmak ve aksi durumda güvenli modern tarayıcılardan birine (Opera, Firefox, Chrome) geçmek, kişisel kullanıcıları internette karşılaşacakları güvenlik zafiyetlerinden korumaya yeterli olacaktır.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.