Windows’da kritik güvenlik açığı!

Geçtiğimiz haftalarda dünya çapında skandala dönüşen Hacking Team şirketi’nin yarattığı etki bitmek bilmiyor. Şirkete ait verilerin internette yayınlanmasının ardından; bu verileri inceleyen siber güvenlik uzmanları, bir kritik güvenlik açığını daha bularak Microsoft’a bildirdi.

Söz konusu güvenlik açığı, tüm Windows sürümlerini etkilerken, uzmanlar tarafından çok ciddi olarak nitelendiriliyor. Microsoft’un, MS15-078 kritik kodlu makalesinde detayları yayınlanan güvenlik açığı, yayınlanan kritik güvenlik güncelleştirmesi ile kapatıldı.

Kritik güvenlik açığı, saldırganların bilgisayarın kontrolünü ele geçirmesine, istedikleri bilgilere erişmesine veya zararlı yazılımları uzaktan yüklemesine olanak tanıyor. Söz konusu güvenlik açığından etkilenmek için kurbanın, zararlı kodlar barındıran yazı tipi (font) yüklenmiş belli bir web sitesine erişmesi yetiyor.

Güvenlik açığı güncelleştirmelerini olağan olarak her ayın ikinci Salı günü yayınlayan Microsoft, bu güvenlik açığının ciddiyeti sebebiyle, kritik kodlu güncellemeyi, KB3079904 numarasıyla 20 Temmuz’da yayınladı.

Bu açık, Windows işletim sisteminde bulunduğu Hacking Team skandalı tarafından ortaya çıkartılan ve Microsoft’un güvenlik güncelleştirmesi ile kapattığı üçüncü güvenlik açığı oldu. En son, Internet Explorer 11 uygulamasında, uzaktan kod çalıştırılmasına olanak sağlayan kritik bir güvenlik açığı daha, Hacking Team verileri sonrası ortaya çıkmış ve yayınlanan güvenlik güncelleştirmesi ile kapatılmıştı.

Casus yazılım şirketi Hacking Team’in hacklenmesinin ardından, birçok güvenlik açığının varlığı ortaya çıkmış ve yazılım şirketleri açısından da ciddi sıkıntılar yaratmıştı. Bundan sadece günler önce, Adobe şirketi de popüler çoklu ortam oynatıcısı Flash Player’in güvenlik açıkları sebebiyle gündeme gelmişti.

Hacking Team’ın hacklenmesi ile ortaya çıkan güvenlik açığı, Adobe tarafından uzun süre kapatılamayınca; Mozilla tarafından, Flash Player’in Firefox web tarayıcısı içinde çalışması engellenmişti.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.