Windows 10, Wi-Fi şifrenizi herkese verecek mi?

Bu ay sonunda kullanmaya başlayacağımız Windows 10 ile birlikte yeni bir özellik geliyor. Wi-Fi Sense adı verilen bu özellik sayesinde, Outlook, Skype ve Facebook arkadaşlarınız, sizin Wi-Fi ağınıza otomatik olarak bağlanabilecekler.

Bu sayede örneğin, size ziyarete gelen bir arkadaşınız eğer bu listelerden herhangi birinde bulunuyor ve bilgisayar veya telefonunda Windows 10 (Windows Phone 8.1 de bu özelliği destekliyor) kullanıyorsa, Wi-Fi ağınıza bağlanmak istediğinde otomatik olarak algılanarak ağınıza eklenecek.

En azından Microsoft’un amacı bu, fakat ortalıkta dolaşan bir iddiaya göre, Wi-Fi Sense özelliği, ağınıza erişim hakkını arkadaşlarınızın arkadaşlarına da verebiliyor. Burada ortaya çıkan endişe ise, kötü niyetli bir kişinin arkadaşınızın listesine girerek, Wi-Fi ağınıza ve hassas bilgilerinize erişim kazanabilecek olması.

Microsoft ise bu iddiaları reddederek, söz konusu özelliğin Wi-Fi şifrelerini başkalarına göstermediğini veya verilen erişim hakkını arkadaşlarınızın kendi arkadaşlarıyla paylaşmasını sağlamadığını belirtti. Microsoft ayrıca, uygulamanın sadece Wi-Fi ağına erişim imkanı sağladığını ve diğer bilgisayarlara ve cihazlara erişim sağlamadığını, bu nedenle de kişisel verilerinize erişim imkanı sağlamayacağını açıkladı.

Şirketin bu açıklamalarına rağmen, Wi-Fi Sense özelliğinden yararlanmak istemeyen veya söz konusu ağının arkadaşlarıyla paylaşılmasını istemeyen kullanıcılar, ağ adlarına “_optout” takısı ekleyerek, bu bağlantının paylaşılmasını tamamen engelleyebilecekler.

Windows 10 ile birlikte gelen bu özellik, bilgisayar veya telefonunuzla arkadaşların Wi-Fi bağlantısını kullanmak istediğinizde yaşanan şifre isteme/söyleme sıkıntısının önüne geçmeyi hedefliyor. Ayrıca uzun ve karmaşık karakterler içeren şifreler kullanıldığında yaşanan şifre girme sorununun da önüne geçiliyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.