Windows 10 ücretsiz yükseltme kuralları değişti

Windows 10’un test aşamasında bulunan son kapsamlı güncellemesi olan yapı 10565 ile birlikte, kullanıcıların karşılaştığı bir çok sorun çözüldü. Buna, Windows 10 kurulumu sırasında yaşadıkları yükseltme sorunu da dahil.

Bundan böyle ücretsiz yükseltme avantajıyla bilgisayarlarına Windows 10 kurmak isteyenler, önce eski sürümü sistemlerine kurup ardından yükseltme yapmak yerine, mevcut Windows 7, Windows 8 veya 8.1 ürün anahtarlarını doğrudan Windows 10 kurulumu için kullanabilecekler.

Aynı güncellemede ayrıca Skype entegrasyonu, geliştirilmiş Cortana (henüz Türkçe olarak kullanamasak da) ve güncellenmiş Edge ile birlikte başta da bahsettiğimiz gibi çeşitli hata düzeltmeleri yer alıyor.

Halihazırda 110 milyonu aşkın bilgisayar Windows 10’a geçmişken, Windows 7, 8 ve 8,1 ürün anahtarlarının da doğrudan kullanılmasının önünün açılmasıyla birlikte, Windows 10 aktive edilmiş bilgisayar sayısının daha da artması bekleniyor. Daha önceden, temiz kurulum yapmak isteyen kullanıcılar bu amaçlarına ancak zaman alan ve sıkıcı bir süreçten sonra ulaşabiliyorlardı. Zira ücretsiz Windows 10 yükseltme avantajından faydalanmak ve aynı zamanda temiz kurulum yapmak isteyenlerin; ilk olarak Windows 7 veya 8 sürümlerinden birini kullanarak Windows 10 yükseltmesi yapmaları ve ancak o zaman alacakları Windows 10 ürün anahtarını kullanarak tekrar format atmaları ve temiz kurulum yapmaları gerekmekteydi. Kısacası, Windows 10 temiz kurulumu yapmak için daha önceden Windows 10 ürün anahtarı zorunluyken, bundan böyle Windows 7/8/8.1 ürün anahtarları da Windows 10 kurulumunda kullanılabilecek.

Kullanıcılar kurulum esnasında eski ürün anahtarlarını kullanabildiği gibi, Windows 10 aktivasyon işlemi kurulumdan sonra otomatik olarak gerçekleşmeyen kullanıcılar da, “Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Etkinleştirme” altında bulunan, “Ürün anahtarını değiştir” seçeneğini kullanarak Windows 7 veya 8 sürüm anahtarlarını kullanarak Windows 10 aktivasyon işlemini tamamlayabilecekler.

Microsoft, yeni ürün anahtarı sistemi ile kullanıcıların USB bellek gibi hazırladıkları bir kurulum medyası aracılığıyla eski (Windows 7/8/8.1) ürün anahtarlarını kullanarak temiz kurulum yapabileceklerini belirtti.

Bu gelişme, kullanıcılar için çok güzel bir haber olmakla birlikte, başka bir cihazda kullanılmakta olan ürün anahtarıyla Windows 10 aktivasyonu yapılıp yapılamayacağı gibi başka sorulara da kapı açtı. Microsoft’a gelen sorularda, böyle bir durumda halen eski ürün anahtarını kullanmakta olan bilgisayarın aktivasyonunun iptal edilip edilmeyeceği veya kullanılan eski ürün anahtarının geçerliliğini yitirip yitirmeyeceğini soran kullanıcılara, şirket tarafından henüz bir açıklama getirilmedi.

Yazı Görseli: Microsoft

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.