Windows 10 geliyor, işte getirdiği yenilikler

Microsoft, en güncel işletim sistemini 29 Temmuz‘da tüm dünyayla aynı anda Türkiye’de de kullanıma sunacak. Şirketin açıkladığına göre, Windows 10 kullanıcılarına; bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar ve diğer cihazlar arasında, şimdiye kadar görülmemiş kolaylıkta geçiş imkanı sağlayacak.

Windows tarihinde ilk kez, bir yıl boyunca ücretsiz yükseltme imkanıyla sunulan Windows 10; tüm cihazlardaki uygulamalarda benzer kullanıcı deneyimi sağlamak üzere yapılandırıldı ve yepyeni bir web tarayıcı ve sesli asistan Cortana ile donatıldı.

Şirketin yeni web tarayıcısı Microsoft Edge ve sesli asistan Cortana’ya ek olarak Xbox Live entegrasyonu ile birlikte gelen ve artırılmış güvenlik özellikleri barındıran Windows 10, Microsoft’a göre şimdiye kadarki en iyi Windows deneyimini sunacak.

Windows tarihinde bir ilk olan ücretsiz yükseltme seçeneği, Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullanan tüm kullanıcılara sunulacak. Windows 10‘un çıkışına birçok tanıtım çalışması ve etkinlikle hazırlanan Microsoft, 20 Temmuz’dan çıkış günü olan 29 Temmuz’a kadar tanıtım çalışmalarına hız verecek.

Windows 10’un getirdiği yenilikler

Windows 10 Başlat Menüsü

Windows 10’da dikkat çeken en büyük yeniliklerden birisi, Windows 8 ile birlikte veda ettiğimiz Başlat menüsünün geri dönüyor olması. Windows 10’da zenginleştirilen başlat menüsü, Windows 8’deki başlangıç ekranı ile klasik Başlat menüsünü birleştiren özelleştirilebilir bir yapıya sahip.

Windows Phone’da sesli asistan olarak tanıştığımız Cortana, Windows 10’da görev çubuğundaki arama panelinde ve Başlat menüsünde arama yaparken karşımıza çıkıyor. Ayrıca sesli olarak da aktive edilebilen Cortana ile, bilgisayarımızda yaptığınız bir çok şeyi sesli komutlarla yapabilmemiz mümkün.

Microsoft’un, Chrome ve Firefox gibi hızlı gelişen web tarayıcılarla arayı kapatmak için sıfırdan geliştirdiği yepyeni web tarayıcısı Microsoft Edge, sesli asistan Cortana ile entegre olarak çalışıyor.  Bu sayede Cortana,  sesli komutlarla aradığınız tüm bilgilere, Microsoft Edge desteğiyle web üzerinden ulaşabiliyor.

Windows 10 Snap Assist

Pencereleri masaüstünün kenarlarına çekerek ekranın yarısını kaplamasını sağladığımız önceki sürümlere ek olarak, Windows 10’da pencereleri masaüstünün köşelerine çekerek, ekranı dört bölüm halinde kullanmanız mümkün. Ayrıca masaüstünü bu şekilde bölmemiz durumunda, masaüstünün boş kalan bölümünde, açık pencerelerinizin önizleme görüntüleri yerleştiriliyor ve pencereler arasında kolay geçiş imkanı sağlanıyor.

Çoklu masaüstü desteği barındıran Windows 10 sayesinde, sanal masaüstleri oluşturmak, bunlar arasında geçiş yapmak ve her masaüstünü ihtiyaçlara göre özelleştirmek mümkün. Bu sayede birden fazla işle meşgul olduğunuzda, çok sayıda pencerenin yarattığı kargaşadan kurtularak, çalışmalarınızı farklı sanal masaüstlerinde organize etmek mümkün.

Windows 10 için yenilenen Windows Mağazası sayesinde, modern Windows uygulamalarında olduğu gibi, masaüstü Windows uygulamalarını da doğrudan satın almak/indirmek mümkün olacak. Windows Mağazası’ndaki uygulamaların çoğu evrensel olacak, yani aynı uygulamayı Windows PC, Windows Phone, Xbox One ve hatta HoloLens ile kullanmak mümkün olacak.

Windows 10’da parmak izi tarama desteğinin yanısıra, yüz tanıma ve iris tarama yöntemleriyle, işletim sistemi güvenliğini şifre kullanmadan sağlamak mümkün olacak. Windows Hello adı verilen yeni giriş güvenliği sistemi ile mevcut parmak izi okuyucuları kullanılabilecek ancak yüz tanıma fonksiyonu için 3D kızılötesi kamera bulunması gerekecek. Bu sayede kameraya tutulacak fotoğraflar veya maskeler kullanılarak yüz tanıma güvenliğinin aşılması engellenmiş. Bunların yanında elbette klasik giriş şifresi kullanılabilecek veya FIDO standartlarına sahip uygulamaların ve çevrimiçi hizmetlerin şifreleri de, Windows’da oturum açmak için kullanılabilecek.

Birlikte gelen “Mobile Companion” uygulaması ile, akıllı telefonunuz ister Microsoft, ister iPhone, ister Android olsun, Windows 10 ile entegre olabilecek. Böylece telefonunuz, Windows 10’da da kullanılan birçok Microsoft hizmetini (Cortana, Skype, Office, One Drive gibi) ortak şekilde kullanabilecek. Bu sayede One Drive’a yüklenen her türlü dosyaya veya Xbox Music’deki parçalarınıza, akıllı telefonunuzdan ulaşmak mümkün olacak.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 5 oy ile 4,40/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.