Google Fotoğraflar’a geçmişte bugün özelliği

Fotoğraflar uygulamasına verdiği önemi son dönemde artıran Google, yakın zamanda uygulamayı güncellemiş ve kullanıcılara, sınırsız depolama alanı sağlamıştı. O günden beri çeşitli fonksiyonlarla zenginleştirilen Google Fotoğraflar uygulaması, rakiplerinin arasından sıyrılarak adından söz ettirmeyi başardı.

Google Fotoğraflar uygulamasının son güncellemesi ise hem web arayüzünde, hem de mobil uygulamalarında yeni bir özellikle kendini gösterdi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, Google Fotoğraflar uygulamasının otomatik olarak hazırladığı geçmişte bugün sayfasına girerek, geçmiş yıllarda şu anda bulunulan ay ve günde çekilen fotoğraf ve videoları ziyaret ederek geçmişi yâdedebilecek. Ayrıca takvimden herhangi bir gün seçilerek, o gün ve aydaki tüm yılların anıları ziyaret edilebilecek.

Google Fotoğraflar uygulaması ayrıca, kullanıcıların geçmişte bugün fotoğraflarını kullanarak kolaj oluşturmasına da imkan tanıyor. Bu özellik, Google Fotoğraflar uygulamasının son güncellemesiyle geliyor ve Asistan sayfasından erişilebiliyor.

Geçmişte bugün özelliği, Google Fotoğraflar uygulamasının şimdilik sadece Web ve iOS uygulama arayüzlerinde kullanıma sunulsa da yakın zamanda Android uygulamasında da bir güncellemeyle birlikte kullanıma sunulacak. Kullanıcıların bu özellik konusunda gizlilik endişelerini de göz önüne alan Google, geçmişte bugün fotoğraflarının ve kolajlarının paylaşılmasının sadece kullanıcı izniyle yapılacağını belirtti.

Google Fotoğraflar uygulamasına daha önce gelen ve büyük ses getiren sınırsız depolama alanı sayesinde kullanıcılar artık fotoğraflarını cihazlarının veya sabit disklerinin bozulması yada arızalanması endişesini taşımaksızın web üzerinde yedekleyebiliyorlar. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken tek unsur ise fotoğraf dosyalarının Google tarafından otomatik olarak düzenleniyor olduğu.

Google Fotoğraflar uygulamasının sınırsız depolama alanı özelliği aktive edildiğinde, karşıya yüklenen fotoğraflar daha büyük ise otomatik olarak 16 megapiksel çözünürlüğe düşürülüyor ve şirketin tercih ettiği yüksek kaliteli jpeg sıkıştırma tekniğiyle sıkıştırılıyor. Bu yöntemle saklanan fotoğrafların kalitesinin standart baskı için fazlasıyla yeterli olacağını belirten Google, daha büyük baskı beklentisi olan ve DSLR makinelerle çekim yapan profesyonel fotoğrafçılar için sınırsız depolama alanı özelliğinin kullanılmamasını tavsiye ediyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 3,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.