Google Chrome, Flash reklamları engelleyecek

Google, 1 Eylül’den itibaren Chrome ile ziyaret edilen web sayfalarındaki Flash Player içeriğinin otomatik olarak oynatılmasını engelleyeceğini açıkladı.

Bu durum, video siteleri dışındaki web sitelerinde, normalde otomatik olarak başlayan videoların ve reklamların, bundan böyle sadece üzerine tıklamanız halinde başlatılacağı anlamına geliyor.

Chrome web tarayıcısıyla ziyaret edilen sayfalarda bulunan Flash içeriğin otomatik oynatılmasının engelleneceği, Haziran ayında Google tarafından duyurulmuş ve ardından yayınlanan Beta sürümde hayata geçirilmişti.

Haziran ayında yaptığı bu duyuruda Google, bu uygulamanın sebebini otomatik oynatılan Flash içeriğin işlemci kullanımını yükseltmesi ve bu durumun mobil cihazlarda pil ömrünü olumsuz etkilemesi olarak göstermişti.

AdWords reklam ağındaki Flash reklamları uzun bir süredir otomatik olarak HTML5 içeriğine dönüştüren Google, bu gelişmeyle birlikte HTML5’e dönüştürülmüş AdWords reklamlarını gösterirken diğer kaynaklardan gelen Flash reklamları bütünüyle engellemiş olacak. Bu sebeple reklam verenler uyarılırken, Amazon gibi bazı siteler de reklam yayınlama ilkelerini güncelleyerek, 1 Eylül’den itibaren Flash Player tabanlı reklamları kabul etmeyeceğini duyurdu.

Google, pil kullanımını artırdığı gerekçesiyle, Haziran ayında böyle bir uygulamaya gideceğini duyurmuşken, kısa bir süre sonra Flash Player cephesinde patlak veren ciddi bir güvenlik açığı skandalı yaşanmış ve Mozilla tarafından güvenlik açığı bulunan Flash Player sürümlerinin Firefox’da çalışması engellenmişti.

Tüm bu yaşanan gelişmeler, 2000’lerin başında hayatımıza giren ve internet sitelerinde etkileşimli web içeriğinin standart haline gelmesini sağlayan Flash Player’in geliştiricisi Adobe için, önemli birer darbe olmuştu. Flash Player, gelişen teknoloji ve değişen standartlar karşısında yıllardır kan kaybetmekteydi.

Apple ise Adobe Flash Player’a olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için geliştiricilere yıllardır HTML5’i adres göstermekteydi. iPhone ve iPad ürünlerinin işletim sistemi olan iOS’da, batarya kullanımının yüksek olduğu gerekçesiyle hiçbir zaman Flash Player desteği bulundurmayan Apple, Flash Player’i, iOS işletim sisteminden kesin bir şekilde dışlamıştı.

Apple bununla da yetinmemiş, dokunmatik akıllı telefon pazarında adeta rakipsiz olduğu dönemde Flash Player desteği ile gelerek kullanıcıları cezbeden Android’in karşısında, müşterilerini kaybetme pahasına Flash Player’a karşı olan tavrından taviz vermemişti. Apple, kullanıcılarının Flash Player taleplerini sistem performansının olumsuz etkileneceği ve batarya kullanımının artacağı gerekçeleriyle geri çevirmişti.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 3,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.