Yeni Wi-Fi Aware ile çevrenizi keşfedin

Hepimiz, akıllı telefonlarımızdaki Wi-Fi sayesinde çevremizdeki kablosuz ağlara kolayca bağlanmanın getirdiği konforu yaşamaktayız. Ancak Wi-Fi, yakında hayatımızı çok daha fazla etkileyecek.

Yeni teknoloji ile birlikte Wi-Fi cihazlar, çevresindeki diğer Wi-Fi cihazları bularak onlarla iletişime geçebilecek ve onlarla yakınlığınıza bağlı olarak sizinle etkileşime geçebilen yeni uygulamaların kapısını açacak.

Örneğin herhangi sosyal oyun topluluğuna üye birisi, yakınında bulunan başka bir üye kendisine yaklaştığında uyarı alabilecek. Bu sayede oyunda karşılıklı mücadele edebilecek veya takım oluşturup birlikte mücadele edebilecekler. Veya gerekli uygulamaları kullanarak yeni nesil Wi-Fi teknolojisini kullanan işletmelere yaklaştığımızda özel fırsatlardan haberdar olabilecek, fast-food restoranında siparişimizi sıra beklemeden mobil uygulamadan verebilecek ve yakınlık temelli uygulamalarla daha bir çok avantaja sahip olabileceğiz.

Wi-Fi Aware adlı bu yeni teknoloji, Wi-Fi Birliği (Wi-Fi Alliance) adlı konsorsiyum tarafından geliştiriliyor. Ticari olmayan konsorsiyum, yeni Wi-Fi standartlarının geliştirilmesi ve sertifikasyonu görevini üstleniyor ve Microsoft, Intel, Apple ve konsorsiyum üyesi olan daha yüzlerce irili ufaklı teknoloji şirketi tarafından destekleniyor.

Wi-Fi Aware, teknolojiyi destekleyen Wi-Fi cihazlarınca etkinleştirildiğinde, çevresindeki etkin Wi-Fi Aware cihazlarını keşfedebiliyor ve uygulamalarla bilgi alışverişinde bulunmak için iletişime geçebiliyor. Bu durum, hem mobil veri hizmetine bağlı olmaksızın bir çok veri alışverişi yapabilen uygulamanın hayata geçebileceği yanında, yakınlık tabanlı yepyeni uygulama fırsatlarına da kapı açıyor.

Wi-Fi Aware, yeni sosyal imkanları da beraberinde getirebilecek. Örneğin Facebook listenizdeki arkadaşlarınızdan birini, yakınında olduğunuz halde gözden kaçırabilecekken; bu teknoloji sayesinde, arkadaşınızın yakınınızda olduğuna ve iletişime geçmek isteyip istemediğinize dair bildirim alabileceksiniz.

Elbette akıllı telefonunuzda arka planda sürekli çalışan ve aktif olarak diğer cihazları sorgulayan Wi-Fi bağlantısının, telefonunuzun bataryasını hızla tüketebileceğini düşünebilirsiniz. Ancak Wi-Fi Birliği’nin başkanı Edgar Figueroa‘ya göre, yeni Wi-Fi standardı bataryanızı hızla boşaltmayacağı gibi, güç kullanımı eskisinden de verimli olacak. Figueroa’nın açıklamasına göre, Wi-Fi Aware uygulamalarını bu yıl sonundan önce görmeye başlayabileceğiz.

Wi-Fi Aware, yazılım merkezli bir teknoloji olacak ve kullanıcılar kimliğini gizleyebilme ayarlarına da sahip olacaklar. Yeni teknoloji, tek yönlü olarak konum bilgisi, sensör verileri gibi küçük bilgilerin yakın çevreye yayınlanması amacıyla da kullanılabilecek. Böylece aktif GPS alıcısı, mobil yada kablosuz ağ bağlantısı olmadan da cihazlar birbirleri üzerinden konum verilerine erişebilecek. Teknolojinin devrim yaratacağı asıl alanın ise yakınlık tabanlı uygulamalara sağladığı sınırsız imkanlar olarak gösteriliyor. Bu sayede günlük hayatımızda yer edinecek olan yenilikçi uygulamalarla tanışabileceğiz.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 7 oy ile 4,57/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.