SpaceX, uydularla küresel internet ağı kuracak

Amerikan uzay mühendisliği şirketi SpaceX, uydularla küresel internet ağı kurmak için çalışmalara başlamak amacıyla, ABD Federal İletişim Kurulu’na (FCC) izin başvurusunda bulundu.

Şirketin planlarına göre, yaklaşık 4000 adet, seri üretilecek, düşük maliyetli ve küçük uydu kullanılarak, küresel çapta yüksek hızlı internet ağı kurulacak. SpaceX şirketinin kurucusu ve icra kurulu başkanı olan Elon Musk, söz konusu çabalarının, interneti uzayda yeniden kurma niteliğinde olacağını belirtti.

SpaceX, uydudan küresel internet ağı kurmayı hedefleyen tek şirket değil. Ticari uzay uçuşları çalışmaları yapan ve Ekim 2014’de test uçuşu yapan SpaceShip Two uzay aracının yere çakılmasıyla gündeme gelen Virgin Galactic şirketi de, uydudan küresel internet ağı kurmak için aktif çalışma yürüten bir diğer şirket.

Bunun yanında, Facebook’da 2013’de yaptığı bir açıklamada, 500 milyon dolarlık bir projeyle, uyduları ve geliştirilecek güneş enerjili insansız hava araçlarını kullanarak internet erişimi olmayan bölgelere internet bağlantısı ulaştırmayı hedeflediğini belirtmişti. Ancak Facebook, 2015 Haziran başlarında yapılan açıklamayla projenin iptal edildiği duyurmuştu.

SpaceX’in Federal İletişim Kurulu’na (FCC) yaptığı başvuru, önümüzdeki yıl testlere başlamayı amaçlıyor. Eğer her şey planladığı gibi işlerse, uydu ağının 5 yıl içinde tamamlanarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 7 oy ile 4,29/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.