ROBORACE ile sürücüsüz elektrikli araçlar piste çıkacak

2014-2015 sezonuyla ilk defa düzenlenen Formula E şampiyonasında, dünyanın en gelişmiş elektrikli otomobil teknolojisiyle üretilmiş Formula araçları yarışmıştı. Geçtiğimiz yaz final yarışıyla, haberimize de konu olan Formula E şampiyonası, daha şimdiden yeni yarış türleriyle genişlemeye hazırlanıyor.

Formula E, Roborace ile Büyüyecek

Formula E yarış türünün ilk kez ortaya çıktığı ve finali henüz geçtiğimiz Haziran ayında yapılmış olan elektrikli otomobil yarışları, sürücüsüz yarışlarla genişlemeye hazırlanıyor. Roborace (Roboyarış) olarak tanımlanan bu yarışlar, tamamen araç üzerinde yer alan otomatik sürüş sistemiyle yapılacak ve Formula E’nin 2016-2017 sezonunda başlayacak.

Formula E kapsamında düzenlenmesi planlanan Roborace için özel bir şampiyona düzenlenmeyecek ve sürücüsüz araçlar, normal Formula E yarışlarından önce, aynı pistlerde düzenlenecek ve 1 saat sürecek yarışlarda boy gösterecek.

Yarışlarda, her biri çift araçla katılacak 10 takım yer alacak. Tamamen aynı araçlarla yarışa katılacak olan takımlardan birisi tamamen topluluk destekli, yani teknoloji üniversiteleri gibi gönüllü ekiplerin çalıştığı açık kaynaklı bir takım olacak. Araçlar tamamen aynı özelliklere sahip olacak ancak takımlar aracın sürüş sistemini kontrol edecek olan yapay zeka üzerinde yaptıkları geliştirmelerle, birbirlerine üstün gelmeye ve yarıştan birincilikle çıkmaya çalışacak.

Uluslarası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından, Formula E bünyesinde yayınlanan resmi duyuruyla, sürücüsüz yarışlar tüm dünyaya ilan edilirken, aynı zamanda yarışların detayları da paylaşıldı.

ROBORACE Yarışlarının Getirecekleri

Sürücüsüz otomobil teknolojisi üzerinde yoğun çalışmaların yürütüldüğü günümüzde, bu otonom araçların Formula E yarışlarına dahil edilmesi önemli bir adım. Zira bilindiği üzere, günümüz otomobil dünyasındaki hemen hemen tüm yüksek teknolojili sürüş güvenliği ve sürüş kontrol sistemleri, Formula 1 takımlarınca geliştirilmiş teknolojileri temel almakta. Formula E yarışları da, elektrikli otomobil teknolojisinin geliştirilmesini ve halka daha kolay kabul ettirilmesini hedefleyen bir organizasyon. Roborace yarışlarıyla, otonom araçların da organizasyona dahil edilmesi, daha gelişmiş yapay zekaya sahip ve daha güvenilir sürücüsüz otomobiller için bir dinamo etkisi yaratacak.

Verilen detaylara göre Roborace araçlarının, saatte 300km hıza ulaşabilen, sürücüsüz ve tamamen elektrikli otomobiller olması planlanıyor. Şimdiye dek geliştirilen en hızlı sürücüsüz otomobilin, saatte 240km üst limite sahip olan, Audi RS 7 Consept olduğu göz önüne alındığında, hem tamamen elektrikli olması hem de şimdiye dek otonom araçların çıktığı en yüksek hız çıtasını da öteye taşıyacak olması, yarışların önemini ortaya sererken, düzenlenecek yarışların otonom araç teknolojilerine katacaklarının da habercisi.

FIA’nın yaptığı duyuruda Roborace yarışlarının temel amacı, geleceğin otomobil ve bilişim teknolojilerinin halihazırda pratikte de kullanılabilir olduğunu tüm dünya kamuoyuna sergilemek ve 300km hıza varan yarışlar gibi aşırı koşullarda bile güvenle çalışabildiğini kanıtlamak.

Organizasyonun ikincil amacıysa, hem otonom araç teknolojisine katkıda bulunabilecek bağımsız kuruluşların yeteneklerini ortaya çıkarabilecekleri bir platform yaratmak, hem de Formula yarışlarının doğal amacı olan, gerekli teknolojilerin gelişiminde dinamo etkisi yaratmak.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.