LG’den OLED ekrana dev yatırım

Dünyanın en büyük LCD ekran üreticisi konumunda olan LG, OLED ekran üretimi yapacak yeni tesisi için, 1 milyar dolara yakın kaynak ayırdı. Yeni tesisiyle OLED ekran üretim kapasitesini artırmak ve OLED üretim teknolojisini geliştirmek isteyen LG, toplamda 908 milyon doları bulması beklenen bir yatırım kararı aldı.

OLED ekranların, daha düşük güç tüketimiyle birlikte LCD ekranlardan daha iyi görüntü kalitesi sunması, akıllı telefon üreticilerinin giderek artan talebini beraberinde getiriyor. Bükülebilir yapılarıyla, katlanabilir ekran arayışındaki otomobil üreticilerinden de özel bir ilgi gören OLED ekranlar; son dönemde TV üreticilerinin eğimli ekran modellerinde de kullanılıyor. Yine de bu teknolojinin LCD’ye nazaran halen maliyetli olması, OLED TV pazarının sınırlı kalmasına sebep oluyor.

LG’nin yatırım kararı, şirketin, bu yılın ikinci çeyreği olan Nisan-Haziran döneminde LCD ekranlardan elde ettiği kârın, beklentilerin çok üzerinde çıkmasının ardından geldi. OLED yatırımı, hem geleceğin ekran teknolojisi olması, hem de LG’nin, düşük maliyetli LCD üretimini giderek arttıran Çinli rakiplerinin karşısında avantaj sağlaması için önemli.

Bunun sebebi de artık çoğu şirketin LCD üretim tesisi kurabilmesine karşın, dünyada seri olarak OLED ekran üretimi yapacak teknolojiye sahip sadece iki şirketin (Samsung ve LG) bulunuyor olması. Şu an için üretilen bu ekranlar ağırlıklı olarak akıllı telefonlarda kullanılırken, Apple Watch gibi akıllı saat modellerinde de OLED ekran yer aldı.

LG’nin kurma kararı aldığı yeni OLED üretim tesisinin yapımına, bu yılın üçüncü çeyreği içerisinde başlanacak. Seri üretime 2017 yılında başlaması öngörülen tesis, LG’nin şu anki aylık OLED üretim kapasitesini ikiye katlayacak.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.