Facebook’un kişisel asistanı M fark yaratabilecek mi

Kişisel asistan yazılımlarıyla tanışmamızın üzerinden henüz kısa bir zaman geçmiş olsa da, kıyasıya bir rekabet ortamının oluşması fazla sürmedi. Her ne kadar şirketler Türkçe desteği konusunda (ne yazık ki) aynı rekabet ortamını getirmemiş olsa da; Apple’ın Siri, Microsoft’un Cortana ve Google’ın OK Google ile girdiği kişisel asistan uygulaması pazarında, kısa sürede sıkı bir rekabet ortamı oluştuğunu söylemek mümkün.

Bu üç büyük şirketin yanısıra, irili ufaklı birçok uygulama bulunan kişisel asistan uygulamaları pazarına girecek olan Facebook ise şimdiden oldukça iddialı. Çoğunlukla karşınıza çıkan arama sonuçları ekranından fazlasını veremeyen kişisel asistan uygulamalarına farklı bir yaklaşım getirmeyi hedefleyen Facebook; M ile, ne kadar gelişmiş olursa olsun vasatın üstünde performans gösteremeyen bir yapay zekadan fazlasını sağlamayı vadediliyor.

Facebook M’in Yeteneklerinin Kaynağı

M‘in mevcut kişisel asistan uygulamalarından daha geniş çaplı işlevleri yerine getirebileceğini açıklayan Facebook, örnek olarak M’in, “Akşam yemeği için rezervasyon yapabilir misin?” ve hatta “Gelecek tatilimi planlamama yardım edebilir misin?” gibi sorularla başa çıkabileceğini iddia ediyor.

Bunun sebebi, ekibin tasarladığı yapay zeka teknolojisinin, bu gibi sorulara insanlarla işbirliği içinde yanıt verecek olması olarak gösteriliyor. Bunun anlamı, yapay zekanın gereken yanıtları vermek için her şeyi yaptıktan sonra, en doğru yanıtı verebilmek için sistemi denetleyen ve eğitmen olarak tanımlanan insanlardan yardım alacak olması.

Diğer tüm kişisel asistan uygulamalarının sadece yapay zeka tabanlı olduğu ve giderek geliştiği bir dünyada, rakiplerini ancak insanlardan aldığı destekle geçebilecek bir uygulama olarak M, teknolojik olarak ilerlemeden ziyade gerileme olarak değerlendirilebilir.

Bununla birlikte, şu anda M’in, sadece birkaç yüz kişiyle test edildiği açıklandı. Bu da demek oluyor ki M, insan ve makine işbirliği içinde yürütmekte olduğu işlevleri de şu anda oldukça kısıtlı bir kullanıcı kitlesine sağlamakta. Uygulamanın testlerinin tamamlanıp milyonlarca kullanıcıya açıldığı anda, M’in farkı olarak gösterilen insan desteği unsurunun, kullanıcıların sorularına ne kadar yetişebileceği de merak konusu.

M’in Yapay Zeka Teknolojilerine Katkısı

İnsan ve makine işbirliği sonucunda daha geniş çaplı işlevsellik yakalamayı amaçlayan M, elbette eleştirenlerin düşündüğünün aksine, ileri yönde de bir gelişim sağlama yönünde çok ciddi bir potansiyele sahip. Ana fikir, yapay zekanın kapasitesini aşan sorulara insanların yanıt vermesi olsa da, bu durum temelde uzun vadede yapay zekanın geliştirilmesini amaçlıyor. Bunu sağlamak ise oldukça uzun ve dolambaçlı bir süreç gerektiriyor.

Örneğin insanlar yapay zekanın, içinde kedi bulunan videoları otomatik olarak belirlemesini istediğinde, öncelikle makinelere kedilerin nasıl göründüğü konusundaki verileri, binlerce görselle destekleyerek sağlaması gerekmekte. M’in arkasındaki ekibin başında olan Alex Lebrun da, ihtiyaç duydukları insan gücünün sebebini böyle açıklıyor ve M’in arkasındaki insan desteği için büyük bir ekibe sahip olmalarının gerekmesinin sebebini, geliştirdikleri yapay zekanın ihtiyaç duyduğu verilerin henüz var olmamasına bağlıyor.

Yani M‘in arkasındaki insan gücünün amacı, yapay zekanın başa çıkamadığı yanıtları vermekten çok; bu karmaşık yapay zekanın doğru yanıtları verebilmek için ihtiyaç duyduğu verileri oluşturmak ve adım adım yapay zekanın ihtiyaç duyacağı tüm verileri sağlamak. Yapay zeka geliştiricilerin derin öğrenme adını verdiği bu yöntemle, yapay zekanın ihtiyaç duyduğu verileri oluşturmak uzun yıllar alabilecek ancak bu yolla gelişecek olan yapay zeka, belki de bilim-kurgunun çok uzun zamandır hayal ettiği, insan seviyesinde yapay zekanın kapısını aralayabilecek.

Bu hayal hala çok uzakta olsa da, M en azından kişisel asistan olarak rakiplerinin başa çıkamadığı birçok soruyla başa çıkabilecek.

Anında sesli yanıt veren diğer kişisel asistanların aksine yazılı yanıtlarla başlayacak olan M; sorulacak sorunun ardından ilk olarak diğer kişisel asistanlar gibi vereceği cevabı hazırlayacak ve yanıtın doğruluğundan emin olmak için yeterli veriye sahip değilse bu yanıtı size göndermek yerine, insan eğitmenlere gönderecek ve eğitmenler yanıtın yeterli olup olmadığını ve ne yapılması gerektiğini belirleyecek.

Elbette M’in yapay zeka eğitmenlerinin işi bununla sınırlı kalmayacak ve M’in ardındaki insan unsuru, örneğin alınmasını istediğiniz bir randevu için bizzat arama yaparak randevu alabilecek. Lebrun’a göre eğitmenlerin sorular karşısında attığı her adım kayıt altına alınacak ve örneğin doğru yanıta ulaşmak için hangi web sitelerine ulaştıkları, randevu talepleri için nereyi arayıp ne konuştukları gibi tüm bilgiler yapay zekanın ileride kullanabileceği verilere dönüşecek.

Facebook’un kişisel asistan uygulamasına farklı yaklaşımının kısa vadede neler getireceğini bekleyip göreceğiz ancak M’in arkaplanında yaşananlar ve yapay zekanın geliştirilmesini sağlayan “eğitmenler” uzun vadede, yapay zekanın insanlarla iletişime geçebilecek kapasiteye ulaşması yolundaki itici gücü oluşturabilirler.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.