Facebook, internete lazerle bağlayacak

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, uydu ve insansız hava araçları üzerinden lazer ışınlarını kullanarak yüksek hızlı internet erişim hizmeti sağlamayı hedefliyor.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada; yürütmekte oldukları Internet.org projesi kapsamında insansız hava araçlarını ve uyduları kullanarak, internet erişimi olmayan insanlara, internet erişimi ulaştırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bu amaçla çalışmalar yürüten proje ekibi, veri erişimini lazer ışınlarını kullanarak sağlamanın, uzun mesafe veri aktarım hızını önemli ölçüde artıracağını belirtiyor.

Sayfasında projeye ilişkin birkaç fotoğraf paylaşan Zuckerberg, normalde kullanılacak lazerlerin gözle görülmediğini ancak sunum için görülebilir lazer ışınları kullandıklarını belirtti.

Geçtiğimiz Haziran ayında, Facebook tarafından aynı proje kapsamında hazırlanan ve o güne dek gizli olarak yürüttüğü 500 milyon dolarlık bir uydu projesini rafa kaldırdığı açıklanmıştı. Söz konusu projeden vazgeçen Facebook, halen uyduları ve güneş enerjisiyle çalışan insansız hava araçlarını kullanarak, milyarlarca insana ulaşacak düşük maliyetli genişbant internet erişimi üzerinde çalışmalar yürütüyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Hiç oy verilmedi)
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.