Minecraft’ın yeni oyunu ücretsiz geliyor!

Oyunun geliştiricisi Mojang tarafından yapılan duyuruya göre, Minecraft’ın Windows 10’a özel olarak hazırlanan yepyeni bir sürümü yolda.

Minecraft Windows 10 Edition Beta” adıyla duyurulan yeni oyun, ilk oyunda olduğu gibi oynandığı süre boyunca geliştirilip yeni özellikler kazanacak. Mojang’ın açıklamasına göre oyun, bu özelliği sebebiyle Beta sürüm etiketiyle isimlendirilmiş.

Minecraft Windows 10 Edition Beta
Minecraft Windows 10 Edition Beta’dan ekran görüntüsü.

Şirketin yaptığı asıl sürpriz ise yeni oyunun, Minecraft’ın PC sürümüne sahip 20 milyon oyuncuya ücretsiz olarak verilecek olması. Bu uygulamayla, daha önceden Minecraft PC sürümünü satın almış kullanıcılar, yeni sürümü Windows 10 Mağaza uygulaması üzerinden ücretsiz olarak indirecekler. Daha önceden oyuna sahip olmayanlar ise, 10 dolar gibi uygun bir fiyatla oyunu satın alabilecek.

Minecraft halihazırda; Windows, OS X, iOS, Windows Phone, Android, Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4 ve PS Vita gibi neredeyse tüm platformlarda mevcut ve her platformda milyonlarca oyuncusu bulunuyor.

Minecraft, şimdiye dek farklı platformlarda bazı farklılıklarla gelse de her oyunda ortak olarak iki farklı oyun modu bulunuyor. Oyunun Windows 10 sürümünde de bu gelenek devam ettirilecek ve tabi ki her zamanki gibi çoklu oyuncu desteği de bulunacak.

Mojang tarafından oyunla ilgili açıklanan temel özellikler ise şöyle:

  • 7 kişiye kadar, yerel veya Xbox Live arkadaşlarıyla çok oyunculu oyun oynayabilme.
  • Oyun çıktıktan sonra yayınlanacak bir güncellemenin ardından, Minecraft Pocket Edition oyuncularıyla çoklu oyunculu oyun oynayabilme.
  • Çoklu kontrol imkanı: Oyun kolu, dokunmatik veya klavye kontrolleri arasından istediğini kullanabilme imkanı.
  • Dahili GameDVR desteğiyle, oyun videosu kaydetme ve paylaşabilme imkanı.

Bildiğiniz gibi Windows 10, bu ay sonunda bizlerle olacak ve neredeyse tüm Windows kullanıcıları ilk yıl boyunca ücretsiz yükseltme ile Windows 10’a geçebilecek.

Minecraft HoloLens
HoloLens tanıtım videosundaki Minecraft görüntüsü.

Oyunun çıkış tarihi ise Windows 10 ile aynı gün olarak belirlenmiş. Böylece oyun severler, 29 Temmuz itibarıyle Windows 10’u kurar kurmaz, Windows 10 Mağaza’sı üzerinden bu yeni Minecraft’ı indirip oynayabilecekler.

Minecraft’ın yapımcı şirketi olan Mojang, 2014 yılında 2,6 milyar dolar bedelle Microsoft tarafından satın alınmıştı. Özellikle Microsoft’un son yıllardaki en yenilikçi projesi olan HoloLens’in tanıtımlarında, şirketin Minecraft oyununa verdiği önem dikkat çekiyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 3 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.