Anno 2205 çıktı! İşte, artı ve eksileriyle yeni Anno

Anno 2205’in Artıları

•  Barındırdığı tüm köklü yeniliklere rağmen Anno 2205, serinin sahip olduğu oynanış çizgilerini korumayı başarmış. Yeni oyunda da ilk etapta yeni yerleşimler kuruyor, ilerleyen aşamalarda ise bu bölgeleri, birbirlerinin kaynaklarını paylaşımlı olarak kullanarak geliştiriyor ve oyunun nihai kazananı olmaya çalışıyorsunuz.

•  Anno serisinde her zaman var olan mikro-yönetim unsurları hafifletilmiş. Sürekli kendini tekrar eden işler ve müdahale gerektiren ince ayrıntılarla boğuşmanın, serinin eski oyunlarına nazaran daha az gerekmesi, genel olarak oyunun oynanabilirliğini artırmakta. Anno 2205, serinin önceki oyunlarına nazaran genel olarak kolay öğrenilen ve basitleştirilmiş bir oynanışa sahip.

•  Anno serisinde ayrıntılar her zaman dikkat çekici olmuştur ve bu durum Anno 2205’de de korunmuş. Klasik tarz Anno oyunlarında önemli bir yeri bulunan ahşap gemilerin etkileyici detaylarını incelediyseniz aşina olacağınız ince görsel detaylarla donatılmış bir oyun Anno 2205. Üstelik, modern grafikler ile bu ince detaylar birleştirildiğinde muhteşem bir görsel deneyim sağlanmış

•  Modüler yapılar da Anno 2205’de işleri oldukça kolaylaştıran bir detay olmuş. Oyundaki bir çok yapının kapasitesi, modüller eklenerek artırılabiliyor.

•  Haritalar oldukça büyük ve çoğu zaman ihtiyacınızdan fazla alanınız bulunuyor.

Anno 2205
Anno 2205’in askeri unsurları etkileyici olmaktan çok uzak.

Anno 2205’in Eksileri

•  Klasik Anno oyunlarında ekranın önemli bir kısmını kaplayan kontroller ve kullanıcı arayüzü, modern tasarım uğruna feda edilirken fazlasıyla daraltılmış. Görsel karmaşayı azaltmak ve etkileyici grafikleri ön plana taşımak isteyen yapımcılar, ne yazık ki oyunun hayati bilgilerinin her an görülebileceği bilgi alanlarını, oldukça küçük kutucuklarla sınırlandırmış.

•  Bunu bazılarınız artı hanesine yazabilir ancak, bana göre binaların hiçbir ekstra masraf çıkarmadan, 23. yüzyıl sihrini kullanarak kaldırılıp başka yere taşınabilmesi planlamanın önemini azaltmış.

•  Tüm Anno oyunlarında, üretim ve tesis binalarının kullandığı oturum alanının evlerinkine uymaması, planlamada sıkıntı yaratan bir unsur olmuştur. Anno 2205’de de, özellikle şehrinizi mükemmel şekilde hizalanmış yollardan oluşan bloklar halinde inşa etmeye çalışıyorsanız, aralarda bırakmak zorunda kaldığınız boşluklar can sıkıcı olmakta. Buna bir de modüler binalar eklenince ve modüller çoğunlukla ana binayla eşit olmayan genişliklere sahip olduğundan, düzenli görünen bir şehir kurmak her zamankinden zor hale gelmiş. Ancak haritaların yeterince büyük olması neyse ki alanı verimli kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırmış.

•  Anno 2205’in en büyük sorunu, oyunu bir kez bitirip sonuna ulaştığınızda görecek fazla bir şeyin kalmıyor olması. Muhtemelen Ubisoft, yeniden oynanabilirliği artırmak veya sadece satmak için geliştirdiği sayısız DLC paketi çıkaracaktır ancak temel oyunun yeniden oynanabilirliği oldukça düşük ve çok da uzun bir oynanış süresi vaat etmiyor. Ayrıca Anno 2205’in mod altyapısı veya Steam Workshop desteği bulunmuyor.

•  Oyunun askeri unsurları oldukça kısıtlı. Oyunda donanma savaşı imkanı bulunuyor ancak çatışmalar, kriz bölgesi adı altındaki tamamen ayrı bir haritada gerçekleşiyor. Bunun için elbette bir donanmamız mevcut ancak filonun büyüklüğü ve gemi türleri üzerinde etkimiz yok ve filonun büyüklüğü şirketimizin büyüklüğüne bağlı. Ayrıca çatışma kazanmamız durumunda da, toplanan kaynak ödüllerinden başka bir şey elde edemiyoruz. Açıkçası oyunda askeri unsurlar da bulunuyor diyebilmek için tasarlanmış gibi görünen bu sisteme görevler haricinde hiç bulaşmayıp, tamamen gözardı ederek oyunu bitirmeniz de mümkün.

•  Anno 2205, Ubisoft’un UPlay platformunu kullanıyor. Yani oyunun Steam versiyonuna da sahip olsanız, Steam’in yanı sıra UPlay platformunu kurmanız ve giriş yapmanız zorunlu.

•  Anno 2205, ne yazık ki tek bir oyun moduna sahip ve bu oyun modu da bir kez tamamlandıktan sonra oyuncuya sunabileceği yenilik ve zorluk kalmadığı için tekrar oynanabilirlik vaat etmiyor. Ayrıca oyunun ilerleyişi oldukça yavan ve zorlayıcı bir senaryonun yoksunluğu kendini hissettiriyor. Tüm bunlara ek olarak, çoklu oyuncu (multiplayer) desteği de bulunmuyor.

•  Anno 2205, yaşanan veya yaşanmış olan detaylar hakkında hiçbir bilgi sunmuyor. Örneğin oyunda kurgulanan dünyanın geçmişi hakkında bir bilgi verilmezken, oyunda ürettiğimiz nöral implantların, insanlarımızın yaşamını nasıl etkilediği hakkında da bir bilgi sunulmuyor.

•  Oyunun en büyük eksisi, Anno 2070’de de olduğu gibi, Anno ruhunun öldürülmüş olması. Bir şehir planlama ve kurma mücadelesinden uzak olan Anno 2205’de, halkın mutluluğu ve gelişiminden çok, bir şirketin büyümek ve kaynaklara erişim kazanıp daha da büyümek ve rakiplerini saf dışı bırakmak için verdiği mücadeleyi yönetiyoruz.

Anno 2205

Değerlendirme

Anno 2205, oyuncuyu oyunun işleyişine alıştırmaya yatkın bir ilerleyişe sahip. Yani oyunun bazı detayları ilerleyen aşamalarda açılıyor veya önem kazanıyor. Dolayısıyla 1-2 saatlik bir oynanışla karar vermeden önce, oyuna bir şans daha vermeniz gerekebiliyor.

Oyundaki haritalarda yer alan kaynakların sonsuz olması, farklı haritaların bulunmaması, çoklu oyuncu modunun yanı sıra zorlayıcı ve belirleyici askeri unsurların yer almaması, oynanış süresini veya yeniden oynanabilirliği oldukça düşüren unsurlar.

Dolayısıyla, sunduğu oynanış süresi göz önüne alındığında, oyunun satış fiyatının yüksekliği göze çarpıyor. Kısacası Ubisoft, çoklu oyuncu modu ve oynanış derinliği bulunmayan Anno 2205’i, satıp kurtulacağı ve üstelik gelmesi muhtemel DLC paketleriyle tüm nimetlerinden faydalanacağı bir oyun olarak tasarlamış görünüyor.

Açıkçası benim gibi bir Anno hayranıysanız, tavsiye edebileceğim bir oyun. Çok etkilenmeyecek ama oyuna ödediğiniz parayla çok da pişman olmayacaksınız. Ancak sadece oyunu merak ediyor ve videolarından veya görüntülerinden etkilendiyseniz, oyun hakkındaki en etkileyici şeyin de bunlarla sınırlı kalabileceğini söyleyebilirim.

Anno 2205 Sistem Gereksinimleri

En Düşük Sistem Önerilen Sistem
Intel CPU  Core i5 750  Core i5 2400s
AMD CPU AMD Phenom II X4  AMD FX 4100
Nvidia GPU GeForce GTX 460 (1GB)  GeForce GTX 680 (2GB)
AMD GPU Radeon HD5870 (1GB) Radeon HD7970 (2GB)
RAM 4 GB 8 GB
İşletim S. 64 Bit Windows 7 SP1/8.1/10 64 Bit Windows 7 SP1/8.1/10
Disk Alanı 35 GB 35 GB
DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 9 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.