Qualcomm, Snapdragon 835 ile daha uzun pil ömrü vaat ediyor

Mobil cihazlarda sanal gerçeklik (VR) günden güne daha çok önem kazanırken, VR ile birlikte artan işlem gücü ihtiyacı için yeni bir mobil işlemci modeli geliştiren Qualcomm, ilk tanıtımını CES 2017’de yaptı. Qualcomm’un, VR uygulamaları için ihtiyaç duyulan yüksek işlem gücüne cevap vermek için geliştirdiği yeni işlemcisi Snapdragon 835, işlem gücünü önemli ölçüde artırırken, güç ihtiyacını tam aksine düşürmeyi vaat ediyor.

Sanal gerçeklik uygulamaları için daha yüksek işlem gücü sağlayacak olan Snapdragon 835, yüzde 25 daha yüksek 3D grafik performansı da getirecek. Qualcomm, bu mobil işlemciyi kullanan akıllı telefonların, birden fazla gün yetecek kadar batarya ömrü de sunabileceğini açıkladı. Snapdragon 835, bu başarısını, Qualcomm’un bir önceki en güçlü mobil işlemcisi olan Snapdragon 831’e nazaran, güç tüketiminde yüzde 25 ila 40 düşüş sağlanmasına borçlu.

Qualcomm’un açıklamasında, yeni Snapdragon modelinin genel işlem performansı artışı ise yüzde 27 olarak belirtildi. Performans yüzde 27 yükseltilirken, güç tüketiminin yüzde 25 ila 40 düşüşü ise yeni 10 nanometre FinFET üretim teknolojisine dayanıyor. Yeni Snapdragon 835 bu sayede, yüksek enerji verimliliğine sahip 3 milyarı aşkın transistör barındırıyor. Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon 835’lerin 10 nm teknolojisiyle üretiminin ise bu üretim teknolojisine sahip bulunan Samsung tesislerinde gerçekleştireceği belirtildi.

Snapdragon 835’in ana bileşenlerini ise; 8 adet Kyro 280 işlemci çekirdeği (CPU), Adreno 540 grafik işlemcisi (GPU) ve yüksek performanslı artırılmış gerçeklik performansı sağlayan Hexagon 682 DSP oluşturuyor. Snapdragon 835, tümü Qualcomm tarafından geliştirilen bu bileşenlerin yanında 4K çözünürlükte 30fps video çekim ve 60fps oynatma imkanını sağlıyor ve mobil cihazlar için standart hale gelen teknolojileri de hemen hemen en üst seviyede barındırmakta.

Qualcomm’un bu tanıtımının ardından, yeni mobil işlemciyi barındıracak akıllı telefon ve tabletlerin duyurulması heyecanla beklenirken; söz konusu cihazlar, 5 dakikalık şarj ile 6 saat kullanıma yetecek güç depolayabilecek. Şirketin, Quick Charge 4 adıyla tanıttığı bu hızlı şarj teknolojisi, cihaz üreticileri tarafından uygun batarya ve şarj cihazlarıyla desteklenmesi halinde, acil şarj ihtiyaçlarına başarıyla cevap verebilecek. Ayrıca tam şarjın ise sadece 15 dakikada tamamlanabileceği belirtiliyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.