BlackBerry’nin Pakistan’dan çıkma kararı yankı uyandırdı

Yüksek güvenlikli iletişim çözümleriyle, sırlarını korumak isteyen şirketlerin de birinci tercihi olan BlackBerry; Pakistan hükümetinin, şirketin cihazlarındaki şifrelenmiş hizmetlere arka kapı erişimi talep etmesi üzerine, Pakistan’dan çıkma kararı aldı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Pakistan hükümeti, ülkedeki mobil internet sağlayıcılara gönderdiği bir emirle, şirketin şifrelenmiş iletişim hizmeti olan BlackBerry Enterprise uygulamasına erişimin “güvenlik gerekçesiyle” Kasım sonuna kadar engellenmesini istemişti. Şirketin yetkililerle yaptığı görüşmelerin ardından, uygulama tarihini yıl sonuna ertelese de geri adım atmayan Pakistan yönetimi, küresel marka imajı gereği gizlilik ve güvenlik ilkelerinden ödün veremeyecek olan BlackBerry şirketini ülkedeki faaliyetlerine son vermek zorunda bıraktı.

Bu durumu; “Pakistan’da kalsaydık bunun anlamı, kullanıcılarımızın gizliliğini koruyacağımız yönünde verdiğimiz vaadi hiçe saymamız olurdu.” sözleriyle özetleyen BlackBerry, şirketin resmi blogunda yaptığı açıklamayla Pakistan’daki faaliyetlerine bu yılın sonunda son vererek ülkeden çıkacağını ilan etti.

Pakistan’ın BlackBerry’den Talebi Neydi?

BlackBerry’nin taviz vermemesi üzerine mobil operatörlere, şirketin şifrelenmiş hizmetlerinin kullandığı internet erişimini engelleme talimatı veren Pakistan hükümeti; BlackBerry’e yaptığı ilk talepte, şirketin Enterprise hizmetiyle yapılan tüm şifrelenmiş iletişim trafiğine doğrudan erişim imkanı talep etmişti.

Tüm dünyadaki ticari imajını yüksek güvenlikli iletişim çözümleri üzerine kurmuş olan BlackBerry’nin böylesine bir talebi kabul etmesi, şirket imajı için küresel bir felaket anlamına gelecekti ve dolayısıyla yaratacağı ticari kayba rağmen bu talebin kabul edilmemesi sürpriz olmadı.

Bununla birlikte, güvenlik kuvvetlerinin kişilere yönelik suç şüphesiyle yürütülen soruşturmalarda işbirliği yapmanın, kendileri için oldukça makul bir talep olarak değerlendirildiğini belirten BlackBerry yönetimi, şirketin verdiği gizlilik vaadini hiçe sayacak biçimde tüm kullanıcılarının şifrelenmiş iletişiminin açık bir şekilde paylaşılmasının ise kabul edilemeyeceğini açıkladı.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.