Torrent siteleri, Windows 10 kullanıcılarını engelliyor!

İnternet dünyası, Rusya gibi bazı devletlerin gizlilik endişesiyle resmi kurumlarında ve hatta ülkelerinde Windows 10’un kullanımını yasaklamayı düşündüğü dedikodularıyla sarsılırken; günümüzde, korsan yazılım ve korsan sinema yayıncılığının kalesi konumunda olan Torrent ağları, gizlilik endişesinin en yoğun yaşandığı yerlerden oldu.

Peki bu endişenin kaynağı ne? Windows 10 son kullanıcı lisans sözleşmesindeki (EULA) bazı maddelere dayanarak ortaya atılan iddialara göre Windows 10, kullanıcıların sabit disklerini ve çalıştırdıkları uygulamaları tarayarak, korsan içerik kaynaklarından indirilen ve lisanssız içeriğin kullanılmasını engelleme yetkisine sahip.

Windows 10 son kullanıcı lisans sözleşmesine dayandırılan bu iddia, sözleşmenin 7. maddesinin b bendine dayandırılıyor. Bu madde, “Yazılım sürümünüzü otomatik olarak kontrol edebilir ve Hizmetlere erişmenizi, korsan oyunlar oynamanızı veya yetkisiz donanım çevre cihazları kullanmanızı engelleyenler dâhil olmak üzere yazılım güncelleştirmelerini veya yapılandırma güncelleştirmelerini indirebiliriz.” şeklindeki bir uyarıyı içermekte.

Bu endişeyle ilişkilendirilen madde, her ne kadar otomatik olarak indirilecek yazılım güncelleştirmelerinin, ilgili yazılımın korsan kullanılmasını engelleyebileceği açıklamasına gelse de, görünüşe göre Microsoft herkesi ikna edebilmiş değil.

Torrent sitelerinden ITS yaptığı açıklamada, Windows 10 kullanıcılarının siteye girişlerinin engellendiğini, bunun sebebinin ise, işletim sisteminin bir çok özel veriyi Microsoft ve korsan yayın karşıtı faaliyetleriyle tanınan ABD’li lisans koruma şirketi MarkMonitor ile paylaşması olduğunu belirtti.

Windows 10’un, MarkMonitor gibi bir şirketle kullanıcı bilgilerini paylaşması endişe verici gibi görünse de gerçekte Microsoft, MarkMonitor ile yıllardır açık bir işbirliği içerisinde. Microsoft, kullanıcılarını internetteki çeşitli dolandırıcılık yöntemlerinden ve zararlı sitelerden korumayı amaçlayan SmartScreen filtresini, 2005 yılından beri MarkMonitor şirketiyle yaptığı işbirliği ile sağlamakta.

Durum böyleyken ve Windows 10’un, korsan içerikle ilgili bilgi paylaştığına dair hiçbir delil yokken, Torrent dünyasındaki paranoya büyümeye devam ediyor. ITS’in engellemeyi hayata geçirdiği sıralarda Torrent sitelerinden BB ve FSC’den de benzer bir açıklamayla birlikte Windows 10 kullanıcılarının girişlerinin engellenebileceği açıklaması geldi.

Windows 10 üzerinde başlayan gizlilik ihlali endişesi tartışmalarını alevlendiren en önemli unsur da, Rusya’dan gelen, işletim sisteminin engellenebileceği söylentisi oldu. Bu endişeler ise, Microsoft’un yine Windows 10 son kullanıcı lisans sözleşmesinde yer verdiği, bazı hizmetlerin topladığı verilerin ABD’deki sunucularda depolanacağı ve işleneceğini belirten açıklamaya dayanıyor.

Söz konusu maddenin, Rusya yasalarını çiğnediğini belirten Rus yetkililer, Microsoft’un bu maddeye dayanarak Windows 10 aracılığıyla kullanıcıların gizli bilgilerini korudukları şifreleri, hassas verileri ve gizli kişisel bilgilerini elde edebileceğini öne sürüyor ve Windows 10’un tüm ülkedeki resmi kurumlarda yasaklanmasını talep ediyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.