Apple’ın Samsung’a açtığı 5 yıllık davada mutlu son

Yaklaşık 5 yıl önce, patent ihlali gerekçesiyle Samsung’a tam 2,5 milyar dolar tazminat talebiyle dava açan Apple, geçen yıllar içinde, patent ihlalini gerekçe göstererek Samsung akıllı telefonların ABD’de satışını yasaklatmayı dahi denemişti. Her ne kadar Apple’ın bu girişimleri sonuçsuz kalsa da, dava Apple’ın lehine gelişmekte ve Samsung için ciddi para cezaları görünmekteydi.

Bu uzun soluklu ve inişli çıkışlı dava süreci devam ederken, bir kez daha masaya oturan Apple ve Samsung, ödenecek patent bedeli konusunda anlaşmaya varılmasının ardından el sıkıştı. Böylece Apple ve Samsung arasındaki 5 yıllık dava da nihayet tatlıya bağlanarak kapanmış oldu.

Patent davasıyla ilgili yapılan açıklamada, Samsung’un, Apple’a 548 milyon dolar patent bedeli ödemeyi kabul ettiği bildirildi. Samsung tarafından yapılan duyuruyla da doğrulanan anlaşma uyarınca, gerekli belgelerin hafta sonundan önce kendilerine ulaşması halinde 14 Aralık tarihine kadar ödemeyi yapacaklarını ancak karşı tazminat talebi hakkının saklı tutulduğu bildirildi.

Yani Samsung örneğin, halen karşı dava açarak anlaşma hükümlerindeki bedelin yüksek olduğunu veya Apple’ın iddia ettiği söz konusu patentlerin ihlal edilmediğini öne süren bir dava açabileceğini belirtiyor. Ancak Apple, varılan anlaşma uyarınca böyle bir hakkın olmayacağını savunuyor.

Görünüşe göre Samsung, davanın beklenmedik sonuçları yada Apple’ın yasaklama girişimlerinden çekinerek veya belki de ABD’deki marka imajını korumak adına para ödemeyi kabul ederken, aslında Apple ile tam bir anlaşmaya varmış değil.

Apple, Açtığı Dava ile Hangi Patent İhlallerini İddia Ediyor?

Apple’ın Samsung tarafından ihlal edildiği iddia edilen patentlerin en başında, iPhone’ların temel görünümünü de içeren 4 tasarım patenti yer alıyor. Apple, 2007 yılında 193 ayrı ekran görüntüsüyle birlikte, iPhone kullanıcı arayüzü için aldığı renk tasarımı patentinin de Samsung tarafından iPhone kullanıcı arayüzü kopyalanmak suretiyle ihlal edildiğini iddia ediyor.

Apple ayrıca, ekrana çift dokunarak yakınlaştırma, çift parmak hareketiyle resimleri büyütüp küçültme gibi uygulamaların ve ekran simgeleri, ana ekran tuşu, yuvarlatılmış kenarlar gibi tasarım unsurlarının da patentli olduğunu ve ihlal edildiğini savunuyor.

Apple Samsung Dava iPhone 3GS vs Samsung i9000 Galaxy S
Apple’ın söz konusu davada tasarım benzerliğini öne sürdüğü Samsung Galaxy S ile iPhone 3GS karşılaştırması.

Mahkemeye sunduğu iddianamede iPhone 3GS ve i9000 Galaxy S modellerinin yan-yana karşılaştırmalı resimlerini de kullanan Apple, cihaz tasarımından kutulamaya kadar bir çok benzerlik olduğunu iddia etmişti. Ancak Apple’ın söz konusu görselde Samsung i9000 Galaxy S fotoğrafını kasten küçülterek, iPhone 3GS ile eşit boyutlara getirdiği ortaya çıkmıştı.

Tam olarak 15 Nisan 2011 tarihinde Samsung aleyhinde 38 sayfalık iddianame ile dava açan Apple, çok sayıda patentinin ihlal edildiğini iddia etmiş ve uğradığı zararın tazminatı olarak 2,5 milyar dolar talep etmişti.

Apple’ın halen dünyanın çeşitli ülkelerinde Samsung aleyhinde açmış olduğu ve halen görülmekte olan patent ihlali davaları bulunuyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 3 oy ile 4,67/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.