AMD, Ryzen 7 ailesiyle CPU pazarına bomba gibi geliyor!

AMD, A serisi ile piyasada gördüğümüz APU mimarisine yaptığı yanlış yatırım ile, CPU pazarındaki liderlik yarışından uzun zamandır tamamen kopmuştu. Bu durumdan memnun olan ve üst seviye CPU pazarını yıllardır tekel olarak elinde tutarak özgürce at koşturan Intel, sonunda AMD cephesinden gelen dişli bir rakiple karşı karşıya kalacağa benziyor. AMD ise bu başarıyı, yarışa tekrar katılmak için birkaç yıldır üzerinde sıkı bir şekilde çalıştığı yeni işlemci mimarisine borçlu.

ZEN kod adıyla yıllardır üzerinde çalışılan yeni işlemci mimarisinin ilk meyvelerini geçtiğimiz aylarda yapılan bir sunumda tanıtan AMD, sonunda nihai tüketici sürümüyle pazara girmeye hazır. Yeni mimarisinde güç tasarrufu konusuna da büyük önem veren AMD, bu sayede Intel’in üst seviye performansına, daha düşük güç tüketimiyle ulaşabilen CPU’lar elde etmeyi başardı.

CPU piyasasına özlenen performans rekabetini yeniden getirecek işlemci ailesine Ryzen adını veren AMD, performans kadar fiyatlar konusundaki agresif rekabetçi tavrıyla da teknoloji severleri fazlasıyla mutlu edeceğe benziyor. Geniş bir yelpazede 3 farklı işlemci ailesi ile pazara çıkacak olan AMD Ryzen, şimdilik sadece Ryzen 7 ailesi ile üst performans segmentinde satışa sunulacak.

3 farklı işlemci seçeneği bulunan AMD Ryzen 7 ailesi, 319 dolar ila 499 dolar olan fiyatlandırma politikasıyla, eşdeğer performansa sahip Intel muadillerinden yüzde 20 ila yüzde 50 daha ucuz işlemciler sunuyor. Giriş seviyesi Ryzen 3 ailesi ise, 129 dolar başlangıç fiyatına sahip olacak. AMD’nin yeni işlemcileri, bu fiyat seviyesiyle ülkemize girerse, satış fiyatları günümüz döviz kuruyla tahminen 600 TL ila 2250TL arasında değişecek. Söz konusu fiyatlar yeni AMD’lerin, Intel’in eşdeğer performanslı muadillerine kıyasla yüzde 20 ila yüzde 50 daha ucuza satılması anlamına geliyor.

AMD Ryzen 7 İşlemci

Ryzen işlemcilerini 3 farklı segmentte konumlandıracağı açıklanan AMD, Ryzen 3 ailesi ile giriş seviyesi alt fiyat segmentini hedefleyecek. Orta seviye işlemcilerini Ryzen 5 ailesinde konumlandıracak olan AMD’nin, bu seri ile oyun bilgisayarları için makul fiyatlı işlemci talebini karşılaması bekleniyor. Piyasaya çıkacak ilk Ryzen serisi işlemciler olan Ryzen 7 ailesi ise, en iyi ve en hızlı işlemciyi talep edenlerin beklentilerini, Intel’e kıyasla %50’ye varan fiyat avantajıyla gidermeyi amaçlıyor.

Bu isimlendirme politikası ile Intel’in i3, i5 ve i7 işlemci ailelerini hedeflediği görünen AMD, şimdilik sadece Ryzen 7 ailesi ile piyasaya girerek Intel’in i7 serisi ile hüküm sürdüğü liderlik tahtını hedeflemiş görünüyor. Piyasaya ilk sürülecek olan Ryzen işlemcileri, tamamı 8 fiziksel çekirdeğe ve 16 işlem birimine sahip olan, 319 dolarlık Ryzen 7 1700, 389 dolarlık Ryzen 7 1700X ve 499 dolarlık Ryzen 7 1800X olacak. Türkiye fiyatları ise günümüz itibariyle, 1700 modeli için 1470TL, 1700X modeli için 1775TL ve 1800X modeli için 2240TL olarak belirlenmiş bulunuyor.

Ryzen 7 Türkiye’de ne zaman satışa çıkıyor?

Şu an için farklı pazarlarda ön-sipariş almaya başlayan AMD, ilk Ryzen 7 işlemcileri 2 Mart tarihinden itibaren ön-sipariş sahiplerine göndermeye başlayacak. Ayrıca Ryzen 7’ler raflardaki yerlerini de 2 Mart tarihinden itibaren almaya başlayacak. Türkiye pazarında ise Ryzen 7 ön siparişleri, Vatan Bilgisayar tarafından alınmakta.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.