Sony’den büyük Marshmallow güncellemesi!

Güncelleme (3 Aralık 2015): Tam 14 farklı telefon modelini, yeni Android sürümüyle güncellemeye hazırlanan Sony’den yeni bir tarih açıklaması geldi. Daha önce beklenen güncelleme tarihinin biraz gecikeceğini bildiren yeni açıklamada Sony ayrıca, ilk güncellenecek cihazların, şirketin bu yılın bayrak gemisi modeli olan Z5 ve alt modelleri olacağını duyurdu. Açıklamaya göre, Android 6.0 Marshmallow güncellemesinin ilk olarak Ocak ayında, Xperia Z5, Xperia Z5 Compact ve Xperia Z5 Premium modelleri alacak.

Son Android sürümü olan 6.0, yani bilinen adıyla Marshmallow çıkalı henüz fazla bir zaman geçmedi ve şu ana kadar Google’ın kendi akıllı telefonları olan Nexus 5 ve Nexus 6 haricinde hiçbir model için, küresel çapta Marshmallow güncellemesi yayınlanmadı.

Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız haberimizde bahsettiğimiz üzere, LG G4 modeli için Android Marshmallow güncellemesi üzerindeki çalışmalarda son noktaya gelindi ve Polonya’da yapılan dar çaplı güncelleme testini, LG’nin ana vatanı Güney Kore’de önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan güncelleme takip edecek.

Bir süredir LG’nin bayrak gemisi modeli olan G4 için yayınlayacağı güncellemenin, ilk Google harici Marshmallow güncellemesi olması beklenirken, Sony cephesinden sevindirici bir haber geldi. LG’nin aksine, çok sayıda akıllı telefon modeli için Android 6.0 Marshmallow güncellemesi yayınlayacağı belirtilen Sony, güncelleme konusunda elini çabuk tutacak gibi görünüyor.

Halihazırda, Xperia Z3 ve Z3 Compact modelleri için Marshmallow güncellemesinin test sürümünü çeşitli ülkelerde yayınlamış bulunan Sony’nin, çok daha fazla sayıda Android telefon modelini, üstelik 2015 sonuna kadar Marshmallow sürümüne güncelleyeceği söyleniyor. Android’in bu son sürümüyle birlikte gelen yenilikleri, çok sayıda modeline taşıması beklenen Sony, güncelleme takviminde muhtemelen LG’nin gerisinde kalacak ancak LG’nin sadece G4 modeli için Marshmallow güncellemesi hazırladığını düşünürsek, kazanan Sony Xperia kullanıcıları olacak.

Akıllı telefon modellerinin pil ömrü konusunda ayrı bir özen gösteren Sony için, Android Marshmallow güncellemesi ile kazanacağı güç koruma fonksiyonlarının özel bir yeri bulunuyor. Zira, Xperia Z5 modelinde özel bir güç koruma modu bulunduran Sony, güncellemeyle birlikte gelen dahili güç koruma işlevleriyle pil ömrünü daha da ileriye taşıyabilir.

Japon teknoloji devinden gelen sevindirici habere göre, çok sayıda Sony Xperia akıllı telefon modeli, Android Marshmallow güncellemesini alacak. Sony’nin heyecan verici güncelleme dalgası, eğer söylendiği gibi gerçekleşirse akıllı telefon üreticileri arasında, model sayısı bakımından şimdiye kadarki en kapsamlı işletim sistemi güncellemesi olacak.

İşte Sony’nin, Marshmallow sürümüyle güncellenecek Android akıllı telefon modelleri:

 • Xperia Z5
 • Xperia Z5 Compact
 • Xperia Z5 Premium
 • Xperia Z4 Tablet
 • Xperia Z3+
 • Xperia Z3
 • Xperia Z3 Compact
 • Xperia Z3 Tablet Compact
 • Xperia Z2
 • Xperia Z2 Tablet
 • Xperia M5
 • Xperia M4 Aqua
 • Xperia C4
 • Xperia C4 Ultra

Elbette güncelleme takvimi henüz Sony tarafından teyit edilmiş resmi bilgilere dayanmıyor ancak güncellenecek modellerin bilgisi, Sony’nin resmi Xperia blog sayfasında (bir tarih verilmeden) geçmişti.

Şimdiyse güncellemenin beklenenden çabuk kullanıcılara ulaşabileceği ve 2015 sonundan önce güncellemelerin yayınlanacağı söyleniyor. Sony’nin şimdiden Xperia Z3 ve Z3 Compact modellerinin Marshmallow test sürümlerini ortaya çıkarmış olduğunu düşünürsek, büyük bir olasılıkla diğer modeller için yakın zamanda test sürümlerini ve kısa süre içinde de nihai sürümlerin yayınlandığını görebileceğiz.

Sony’nin büyük Marshmallow güncellemesi için verilen resmi olmayan tarih 2015 sonu, ancak bu çaptaki bir güncelleme dalgasının daha geniş bir süreçte gerçekleşmesini ve güncellemenin bayrak gemisi modeli Z5’den başlayarak eski modellere yayılmasını beklemek yanlış olmaz.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 4 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.