Seagate’den 8TB kapasiteli kurumsal diskler

Seagate, 8TB kapasiteli ve uygun maliyetli sabit diskleri piyasaya süren ilk şirket olmuştu. 2015’in ilk çeyreğinde, 250 dolar fiyat etiketiyle piyasaya çıkan Archive HDD, TB başına maliyetiyle, veri arşivleri için yüksek depolama kapasitesi arayan kullanıcılara çok cazip bir seçenek sunmuştu.

Seagate Enterprise Kinetic

Şimdi ise 8TB kapasiteli 3,5 inç sabit disk ailesine, 3 farklı ürün katan Seagate, birisi ağ kullanımına (NAS), diğeri kurumsal Ethernet ağlarında kullanıma özel olmak üzere tasarlanan, 3 farklı kurumsal sabit disk ile karşımıza çıktı.

Ethernet ağlarına özel tasarlanmış modeli, Kinetic Drive olarak isimlendiren Seagate, diğer iki modelin aksine diskin dönüş hızını 5900rpm ile sınırlandırmış. Seagate, Ethernet ağına bağlanacak bu diskte hız beklentisi olmadığı için yazma performansı oldukça düşük olan SMR kayıt teknolojisini kullanmış.

Şirket, kurumsal ağ uygulamalarını (NAS) hedefleyen modelini ise Enterprise NAS olarak isimlendirme yoluna gitmiş. Diğer model gibi 7200rpm dönüş hızına sahip olan bu modelde, 6Gbit/s SATA arayüzünün yanısıra 256MB önbellek bulunuyor.

Seagate Enterprise NAS

3,5 inçlik kurumsal sabit disk ürünlerinden üçüncü ve son model ise Enterprice Capacity olarak anılıyor. Bu modelde SATA 6Gbit/s arayüzünün yanında, 12GBit/s SAS arayüzü de opsiyonel olarak sunulmuş.

Seagate tarafından duyurusu yapılan kurumsal sabit disk ailesi, 8TB kapasiteyle sınırlı değil elbette. Kinetic Drive 4TB ve 8TB seçenekleriyle gelirken, Enterprise NAS ise 2, 3, 4, 5, 6 ve 8TB gibi geniş kapasite seçenekleri sunuyor. 8TB disklerde her biri 1.333TB veri kayıt kapasitesi bulunan 6 disk plakası bulunurken, daha düşük kapasitelerde her biri 1TB kayıt kapasitesine sahip plakalar kullanılmış.

Seagate’den 2,5 inçlik 2TB Sabit Disk

Seagate, bugün yayınladığı duyuruyla 3,5 inçlik kurumsal sabit disklerin yanında, 2,5 inçlik yüksek kapasiteli sabit diski de gün yüzüne çıkardı. Daha önceki 2,5 inç disk modellerinde plaka başına 500GB veri sığdıran Seagate, kapasiteyi iki katına çıkarmış ve 2,5 inçlik disklerde plaka başına 1TB seviyesini yakalamış.

Böylelikle ilk 2TB kapasiteli 2,5 inçlik dahili sabit disk ailesini Enterprise Capacity 2.5 adıyla duyuran şirket, 15mm kalınlıktaki bu disklere, daha önceki 1TB modelindeki gibi 2 adet disk plakası yerleştirmiş. Seagete, 2,5 inçlik bu modelin de 7200rpm dönüş hızına sahip olduğunu belirtirken, diskin önbelleğini 128MB ağırlığını ise 198 gram olarak açıkladı.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 3 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.