Samsung Gear VR, tüketici versiyonuyla ABD’de satışta!

Samsung ile Oculus VR ortaklığıyla tasarlanan ve 99 dolar olarak açıklanan satış fiyatıyla uzun süredir beklenen, yeni nesil Gear VR, ABD pazarında piyasaya çıktı.

Halen piyasada bulunabilen önceki sürümüne nazaran daha gelişmiş ve konforlu tasarımıyla dikkat çeken 2015 versiyonu (yada final versiyonu veya tüketici versiyonu) yeni Gear VR, Samsung’un yeni nesil akıllı telefonlarıyla birlikte kullanılıyor. Samsung’un sadece 2015 yılında piyasaya çıkan modelleri olan; Galaxy Note 5, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge ve Galaxy S6 Edge+ modellerini destekleyen yeni Gear VR, cazip satış fiyatıyla, sanal gerçeklik teknolojisini denemek isteyen kullanıcılar için önemli bir giriş şansı tanıyor.

Yeni nesil Gear VR ile birlikte kullanılmak üzere şimdiden 100’ün üzerinde oyun ve yazılım geliştirildiği bildirilirken, bunlardan 25 tanesinin Aralık ayı başında piyasada olması bekleniyor.

2016’nın ilk çeyreğinde piyasaya çıkması beklenen ve piyasaya çıktığında dünyanın en gelişmiş sanal gerçeklik başlığı olacak Oculus Rift ile kıyaslanamayacak olsa da, çok daha uygun olan fiyatıyla, halihazırda Samsung’un 2015 yılı akıllı telefonlarından birine sahipseniz Gear VR’ı kelepir bir teknolojik cihaz haline getiriyor.

Buna ek olarak, Oculus Rift’in aksine kullanımı pratik olan, ayrıca bir bilgisayar bağlantısı ve kurulum olmadan sadece desteklenen bir akıllı telefonun, başlığın ön kısmına yerleştirilmesiyle çalışan Gear VR, doğal olarak daha geniş bir kitleye hitap ediyor.

Oculus Rift’e benzer olarak gelişim aşamasında olup 2016’da piyasada olması beklenen ve Steam ortaklığıyla HTC tarafından geliştirilen oyun odaklı sanal gerçeklik başlığı HTC Vive bulunuyor. Çok daha gelişmiş kontrol sistemleri bulunan Oculus Rift ve HTC Vive ile karıştırılmaması gereken Gear VR, daha çok Samsung’un akıllı telefonlarının tüm potansiyelinden faydalanmayı ve pratik bir sanal gerçeklik başlığı alternatifi olmayı amaçlıyor.

Samsung Gear VR 2015

Gear VR nedir?

2014 yılında 2 milyar dolar ödeyen Facebook tarafından satın alınan Oculus VR şirketiyle birlikte geliştirilen Samsung Gear VR, telefon ekranı ile gözün arasında bulunan lenslerden çok daha fazlasını barındırıyor.

Gear VR’a, Samsung’un yazının başında belirttiğimiz akıllı telefon modellerinden birisi microUSB bağlantısı kullanılarak yerleştiriliyor. Bunun ardından başlık üzerinde yer alan dokunmatik kontroller ile gelişmiş konum ve hareket sensörleri devreye girerek, kullanıcıya eksiksiz bir sanal gerçeklik başlığı deneyimi sunuyor.

Yeni sanal gerçeklik başlığı, belirtilen akıllı telefon modellerinin grafik kapasitesiyle sınırlı olarak oluşturulan 3 boyutlu sanal gerçeklik ortamında heyecan verici bir oyun deneyimi sunarken, çeşitli uygulamalar da Gear VR desteği sunuyor. Cihaz ayrıca, 360 derece videolar ile heyecan verici bir deneyim vaat ediyor.

Gear VR Türkiye’de Satılacak Mı?

Gear VR, Türkiye’de satışa sunulacak. Şu an için Türkiye çıkış tarihi ve satış fiyatı konusunda bir açıklama yapılmadı, ancak dünyadaki satış fiyatına bakarsak ikinci nesil Gear VR, önceki nesil Gear VR’ın piyasaya giriş fiyatının yaklaşık olarak yarısına sahip.

ABD satış fiyatı 99 dolar olan Gear VR’ın, Türkiye satış fiyatını, uygulanacak vergileri hesaba kattığımızda tahmini olarak 350TL civarında bekleyebiliriz.

Cihazın halen piyasada bulunabilen geliştirici sürümlerinden daha ucuz olacak olan ve ilk olarak ABD’de piyasaya çıkan 2015 tüketici sürümü, çok daha düşük olan fiyatıyla eski sürümlerinden kolaylıkla ayrılabilir. Cihazın önceki versiyonları geliştirici sürümü olarak geçerken, sadece 99 dolar olan bu modelin tüketici versiyonu olarak değerlendirildiğini de belirtelim. Bunun anlamı, cihazın genişleyecek olan yazılım ve oyun desteği, tüketici versiyonunun özelliklerine göre geliştirilecek.

Sayfa Görselleri: Samsung

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.