PS4’den, Xbox One rekabetinde yeni adım

Windows 10’un çıkışıyla birlikte Xbox One’a kazandırılan oyunları görüntü akışı yoluyla bilgisayarda oynayabilme yeteneği ve geçtiğimiz haftalarda yine Xbox One’a getirilen geriye uyumluluk desteğinin ardından kızışan rekabette altta kalmaya niyeti olmadığını gösteren Sony, ses getiren yeni bir adım attı.

Hem PlayStation 4, hem de Xbox One konsolları 8 çekirdekli işlemciye sahip olarak nitelendirilir, ancak bu tanımlama hangi sayıda çekirdeğin oyunlarda kullanılabilir olduğunu ifade etmez. Çünkü, hem Sony hem de Microsoft, oyun sırasında konsollarının arka plandaki işlemleri yürütebilmesi için belli bir işlemci çekirdeğini, sadece konsolun işletim sisteminin kullanımına ayırmıştır. Bu 8 çekirdekten sadece birini işletim sistemine ayıran Microsoft’un aksine Sony, bugüne dek iki işlemci çekirdeğini ayırmıştı.

Ortaya çıkan son detaylara göreyse, PS4’ün son sistem güncellemesiyle Sony bu durumu, rakibi Microsoft ile eşitledi. PlayStation 4’ün son güncelleme sürüm notlarına göre, artık oyunlar 7. işlemci çekirdeğini de kullanabilecekler. Bunun anlamıysa, bundan böyle oyun geliştiriciler oyunlarında kullanılmak üzere daha fazla işlemci gücüne erişebilecekler.

Değişiklik, PS4’e Ne Getirecek?

Bu değişikliğin önemli bir fark yaratacağını söylemek zor zira Xbox One halihazırda PS4’den daha fazla işlem gücüne sahip ve bu fark her iki konsolun kıyaslandığı durumlarda belirgin bir fark yaratamıyor.

Atılan bu adımla birlikte Sony, oyunlar için ayrılan işlemci çekirdeği sayısını artırmakla birlikte Microsoft’un Xbox One’ında halihazırda 7. çekirdeğin yanı sıra, daha yüksek çekirdek saat hızları bulunuyor. Her iki konsolda da tamamen aynı model 8 çekirdekli AMD işlemcileri bulunuyor olsa da saat frekansında küçük bir fark mevcut. Xbox One’ın işlemcisi, 1,73 GHz çekirdek frekansıyla gelirken, PlayStation 4 için bu rakam 1,6 GHz seviyesinde.

Kısacası, bu güncellemeyle birlikte çekirdek sayısındaki fark giderilirken, saat frekansındaki farklılık devam ediyor. Ancak daha önceden işlemci gücü olarak Xbox One, PlayStation 4’e nazaran yüzde 16 seviyesinde bir avantaja sahipken, artık bu fark yüzde 8 seviyesine inmiş oldu.

Elbette Xbox One, sahip olduğu bu açık avantaja rağmen bunu pratiğe yansıtamıyor görünmekte ve her iki konsolda da çıkan bazı oyunlar, Xbox One üzerinde, PlayStation 4’dekinden daha düşük çözünürlükte oluşturulmakta. Böyle bir farkın bulunup bulunmaması oyunlara bağlı olarak değişmekle birlikte, bazı oyunlar PS4 üzerinde 1080p çözünürlükte oluşturulurken, Xbox One’da 900p seviyesinde kalabiliyor.

Saniye başına oluşturulan kare (FPS) sayısını yüksek seviyede tutmak üzere, değişken çözünürlüğe sahip olarak tasarlanan oyunlarda da Xbox One’ın, PS4’e nazaran daha düşük çözünürlüklere geçtiği gözlemlenebiliyor. Dolayısıyla Xbox One’ın sahip olduğu işlemci gücü avantajını, sistem performansına yansıtamadığını söylemek yanlış olmaz.

Konsollar söz konusu olduğunda Sony’nin, uzun yıllardır sürdürdüğü PlayStation markasıyla, Microsoft’tan daha fazla tecrübeye sahip olduğu bir gerçek. Bununla birlikte her iki konsol için yapılan karşılaştırmalı görüntü kalitesi testlerinde, Xbox One’ın bazı oyunlarda PlayStation 4’ün önüne geçebildiğini, genel bir durum olmadığı notuyla birlikte hatırlatmak gerek.

Kısacası konsol tercihi söz konusu olduğunda kesin çizgiler çizmek halen zor ve hala konsolun ve oyunlarının sahip olduğu satış fiyatı farkı, asıl belirleyici faktör konumunda. Ancak Xbox 360 oyun arşivi yapmış bulunan kullanıcılar için geriye uyumluluk desteğiyle Xbox One önemli bir avantaja sahip oldu ve Sony bu konuda Microsoft’a eşit bir karşılık verebilecek gibi görünmüyor.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.