Nokia, telefon tasarlamaya devam edecek

Bir zamanların en büyük cep telefonu üreticisi konumunda olan Nokia, geçtiğimiz yıl cihaz ve hizmet birimlerini Microsoft’a satmıştı. Microsoft ile yapılan satış anlaşması, önümüzdeki yıl kendisine marka ve ürün lisanslama imkanı tanıyacak olan Nokia; bu çerçevede, 2016 itibariyle telefon pazarında lisanslama faaliyetlerine başlayacağını açıkladı.

Nokia CEO’su Rajeev Suri, Alman “Manager Magazin” dergisine yaptığı açıklamalarda; şirketin telefon tasarlamaya devam edeceğini ve bu tasarımları, ilgilenen üreticilere lisanslama yoluyla pazarlamaya başlayacağını açıkladı. Bu uygulamayla birlikte, Nokia telefonları farklı üreticilerden görmeye başlayabileceğiz. Nokia, lisans haklarının yanında, harita teknolojisi olan Here (Eski adıyla Ovi) markasının haklarını da kendinde bulunduruyor.

Bu açıklamayla, halihazırda marka lisanslama yoluyla üretilmiş Nokia tableti olan Nokia N1‘deki uygulamanın, 2016 yılında telefon pazarına da aktarılacağı netlik kazanmış oldu. Lisanslama yoluyla üretilecek bu telefonlarda Nokia’nın tanıdık tasarım anlayışı devam edebilecek olsa da, Lumia, Asha ve X olarak tanınan segment markaları sadece Microsoft kullanımında olmaya devam edecek.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 4 oy ile 2,75/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.