Microsoft’dan Macbook’a dişli rakip: Surface Book

Microsoft, geçtiğimiz gün Windows 10 cihazları tanıtım etkinliğinde gün yüzüne çıkardığı Windows 10 dizüstü bilgisayar modelleriyle, MacBook’un tahtına göz koyduğunu gösterdi. Etkinliğin önemli ve sürpriz cihazlarından birisi olan Surface Book, ilk gördüğünüzde bir dizüstü bilgisayar sanabileceğiniz ancak ekranı klavye ünitesinden ayrılarak tablet bilgisayara dönüşebilen bir 2’si 1 arada bilgisayar.

İlk bakışta göz kamaştıran şık tasarımıyla dikkat çeken Surface Book, Microsoft logosu olmasa kolaylıkla yeni bir MacBook modeli sanılabilecek bir ürün. Surface Book sadece tasarımıyla değil, özellikleriyle de göz dolduran bir dizüstü bilgisayar.

Tasarım

Çeşitli markalar altında üretilen seçkin taşınabilir bilgisayarlar haricinde, genelde zayıf ve estetikten uzak tasarım unsurlarına sahip olan Windows laptopların getirdiği alışkanlığı bozan Surface Book, tasarımındaki her unsurla seçkin ve güçlü bir cihaz olduğu hissini yaşatıyor.

Ürünün klavye ünitesinde yer alan menteşe tasarımı, görsel olarak ilk dikkat çeken unsurlardan. Surface Book’a eşsiz bir estetik unsur katmış olan menteşe tasarımı kolay hareket ettirilebilse de, istenilen pozisyonda sabitlenebilecek dirence sahip olmak üzere tasarlanmış.

Microsoft Surface Book

Oldukça ince gövdeye sahip olan seçkin görünümlü cihaz; klasik beyaz MacBook tasarımını çağrıştırsa da, gövdenin sert plastik değil, metal malzemeye sahip olması, Surface Book’u bir adım öne çıkarmış.

Klavyesi ve hemen altında yer alan cam dokunma yüzeyi ile de Apple’ın sadeliği estetikle buluşturan tasarım anlayışını hatırlatan cihaz, arka aydınlatmalı ve sessiz klavyesi ile konforlu bir kullanım imkanı sağlamış. Tuşların kullanımı, MacBook’ların sığ tuş boşluğunun aksine, sahip olduğu derinlik ile konforlu olan Surface Book, küçük ve ince bir dizüstü bilgisayar için başarılı bir klavye tasarımına sahip. Yine sahip olduğu ebatlara göre geniş ve konforlu olan dokunma yüzeyi, çoklu dokunmatik desteğine sahip.

Surface Book’un Özellikleri

Bir 2’si 1 arada, hibrit dizüstü bilgisayar olan Surface Book, aynı zamanda doğal olarak dokunmatik ekrana sahip. Ekran ayrıca, cihazın kutu içeriğine dahil olan Surface Pen ile ekran üzerinde yazı yazılmasına ve çizim yapılmasına da imkan tanıyor.

Microsoft ürünü olmasıyla doğal olarak Windows 10 Pro işletim sistemine sahip olan Surface Book’un batarya ömrü, Microsoft’un verdiği bilgiye göre “12 saat video oynatma” olarak açıklandı. Bu etkileyici batarya ömrü ile Microsoft, dizüstü bilgisayarlarda bu alanda da şimdiye dek Apple’ın elinde olan üstünlüğü, Surface Book ile yıkmak için hazırlanmış gibi görünüyor.

13,5 inçlik ekranıyla, Apple’ın 13 inçlik MacBook Air ve MacBook Pro modellerine selam çakan Surface Book, ağırlığı ile MacBook Pro’ya daha yakın. 1,51 kilogramlık bir ağırlığa sahip olan Surface Pro, 1,34 kilogramlık MacBook Air’den daha ağırken, 1,57 kg ağırlığındaki MacBook Pro’dan birazcık hafif kalıyor. 3000×2000 ekran çözünürlüğüne sahip olan Surface Book’un ekranı oldukça dar olan çerçeve kenarıyla oldukça şık.

Microsoft Surface Book

Sistem özellikleri de, Surface Book’un sıradan bir klavyeli tablet değil, güçlü bir dizüstü bilgisayar olduğunu kanıtlar nitelikte yapılandırılmış. Surface Book, sahip olduğu üstün sistem özellikleriyle, potansiyel alıcılarını hayal kırıklığına uğratmıyor. Surface Book’un 128 GB SSD depolama alanına sahip baz modeli, 6. nesil Intel Core i5 işlemciyle geliyor. Daha yüksek fiyatlı modellerde SSD kapasitesi 1TB’a kadar çıkarken, kullanılan işlemci 6. nesil Core i7 olmuş.

Surface Pro’da yine modeline göre 8 GB veya 16 GB bellek (RAM) seçenekleri sunulmuş. Grafik işlemci (GPU) konusunda da gelişmiş opsiyonlar sunan üründe, baz modelde Intel HD Graphics 520 sunarken, üst seviye seçeneklerde değişen Nvidia GeForce GPU seçenekleri bulunduruyor.

Windows 10’un hem tablet ve hem de dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen tüm özelliklerinden faydalanmak üzere tasarlandığı görülen Surface Book, Windows Hello özelliğini de destekleyen gelişmiş bir bir ön kameraya sahip. Böylece, Windows Hello özelliği ile kullanıcısını yüksek güvenlikli bir tanımlama sistemiyle yüzünden tanıyan Windows 10, kullanıcıya ait Windows oturumunu şifre kullanmadan otomatik olarak açabiliyor.

Gelişmiş ön kameraya ek olarak cihazda, 8-megapiksel çözünürlüğe sahip bir de arka kamera bulunuyor. Arka kamera otofokus ve 1080p video kayıt desteğine de sahip. Cihazda ayrıca hem ön hem de arkada stereo mikrofon bulunuyor ve cihaz doğrudan stereo ses kaydı yapabiliyor. Surface Book’un hoparlörleri de laptop veya tablet olarak kullanım durumuna göre değişecek şekilde tasarlanmış ve hem ön klavye üzerinde hem de ekranın arkasında, Dolby destekli stereo hoparlörleri bulunuyor.

Hem bir tablet hem de laptop olarak eksiksiz bir ürün olmayı başarmış görünen Surface Pro, ortam ışığı algılayıcı, ivme ölçer, jiroskop ve manyetometre gibi bir tablet için gerekli olan tüm sensörleri barındırıyor. Bağlanabilirlik seçenekleri de eksiksiz bir dizüstü bilgisayarda aranan tüm özelliklere sahip. Surface Book, 2 adet tam boy USB 3.0 portuna, tam boy SD-card okuyucuya, Mini DisplayPort ve kulaklık bağlantı noktalarına sahip. Kablosuz olarak ise, Wi-Fi ve Bluetooth 4.0 bağlanabilirlik özelliklerini oluşturuyor.

Satış fiyatına gelecek olursak, baz model olan 128 GB SSD’li, Intel Core i5 işlemcili model 1499 dolar (yaklaşık 4500TL) olarak başlangıç fiyatını oluşturuyor. 1 TB kapasiteli SSD barındıran üst model ise tam 2699 dolar (yaklaşık 8100TL) satış fiyatına sahip.

Surface Book Sistem Özellikleri

Ekran 13,5 inç 3000×2000 (267ppi), PixelSense. Dokunmatik: 10 nokta çoklu dokunmatik.
İşlemci (CPU) 6. Nesil Intel Core i5 veya Core i7 (Modele göre)
RAM 8 GB veya 16 GB (Modele göre)
Grafik Birimi (GPU) Intel HD Graphics 520 veya Nvidia GeForce (Modele göre)
Ölçüler 312,3 x 232,1 x 13-22,8 mm, Ağırlık: 1,512 kg
Depolama 128 GB, 256GB, 512GB veya 1TB (Modele göre) (Tümü SSD)
Bağlanabilirlik Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, 2x USB 3.0, SD-card yuvası, mini DisplayPort.
Kamera Ön: 5MP (Windows Hello destekli), Arka: 8MP
Batarya Ömrü 12 saat süreyle video oynatabilme
İşletim Sistemi Windows 10 Pro

Yazı Görselleri: Microsoft

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.