Microsoft Lumia 950, detayları ve sistem özellikleri

Microsoft, geçtiğimiz hafta akıllı telefon pazarında üst segmentte yer alacak Lumia 950 ve 950 XL adlı iki yeni model tanıtmıştı. Yazılım devinin, Nisan 2014’de Nokia’nın cihaz birimini satın aldığından beri hazırladığı ilk üst seviye akıllı telefonlar olan yeni modeller, ülkemizdeki çıkış tarihi belli olmamakla birlikte, Kasım ayında piyasaya çıkmış olacak.

Akıllı telefon pazarında uzunca bir süredir hem Windows Mobile işletim sistemi hem de telefon cihazlarıyla can çekişen Microsoft, geçtiğimiz yıl bu kötü gidişatı değiştirmek üzere Nokia‘yı satın almış, ancak bugüne dek önemli bir ilerleme kaydedememişti.

Windows 10 Mobile işletim sisteminin çıkışı ile birlikte, belki de akıllı telefon pazarındaki varlığını belirleyici hamleyi oynayan Microsoft, bayrak gemisi modelleri olarak Lumia 950 ve 950 XL modellerini tanıtır tanıtmaz akıllı telefon pazarında gündeme oturmayı başardı.

Lumia 950 ile yeni mobil işletim sisteminin tüm özelliklerinden en üst seviyede faydalanan Microsoft, Windows Mobile 10’a Cortana‘yı entegre etmesinin yanında, Office uygulamalarını ve şifresiz güvenli oturum açma aracı Windows Hello’nun iris taramasına dayanan bir sürümünü dahil etti. Windows 10 Mobile, Windows 10 PC ile kusursuz bir işbirliği içinde çalışmak üzere tasarlanmış olmasının yanında, yeni Lumia’lar da birer PC’ye dönüşebilecek güce sahip.

Microsoft’un bu ay başında tanıttığı yeni ekran dock’una (Display Dock) bağlanacak olan Lumia’lara böylelikle bir monitörün yanında klavye ve fare de bağlanabiliyor. Kısaca Microsoft, bir süredir yaptığı hazırlıkların ve altyapı çalışmalarının ardından mobil cihaz pazarına iddialı bir yeniden-giriş yapmaya hazırlanıyor.

Microsoft Lumia 950

Tasarım

Microsoft her ne kadar iddialı bir yeniden girişe hazırlanmış olsa da, Lumia 950 için tasarladığı plastik gövde, üst segmenti metal kasalı telefonların doldurduğu günümüzde aranan seçkin görünümü yakalayamamış görünüyor.

Ağırlığı 150g, kalınlığı ise 8.25mm olan Lumia 950, piyasadaki en ince telefonlar arasına giremeyecek görünüyor. Tüm bu özellikleriyle, iPhone 6s ve Samsung Galaxy S6 ile kıyaslandığında, görsellikte sınıfı geçemeyecek gibi görünen Lumia 950, telefonunuzu görenleri etkilemeyi düşünüyorsanız yanlış aday olduğunu gösteriyor.

Telefonun tasarımında dikkati çeken bir unsur da tüm tuşların sağ kenarında toplanmış olması. Ses ve açma tuşunun yanında bir de kamera tuşu bulunan Lumia 950’nin USB-C portu ise cihazın alt kenarına yerleştirilmiş.

Hem dış tasarım hem de cihazın kullanımı için en önemli unsur elbette ekranı. 5,2 inçlik AMOLED ekrana sahip olan Lumia 950’nin ekran çözünürlüğü ise 2560×1440. Bu da piksel yoğunluğu olarak 564ppi gibi hem Samsung Galaxy S6 hem de iPhone 6S’den yüksek ve tatmin edici bir rakam demek.

Kamera

Lumia 950, arka kamerasının sahip olduğu 20-megapiksel PureView sensörü, Zeiss kamera lensi ve üçlü LED flaşı ile 4K video çekebilmesinin yanında, Yaşayan Fotoğraflar (Living Images) da oluşturabiliyor.

Apple’ın canlı fotoğraflarına benzeyen bu teknik, farklı olarak fotoğraf çekiminden önce 1 saniyelik video çekimine dayanıyor. Canlı fotoğraflar görüntülendiğinde ise, resmin çekildiği atmosferi veren kısa bir videonun ardından fotoğraf görüntülenerek anılar canlandırılmış oluyor.

Windows 10 Mobile’ın özelliklerinden olan Yaşayan Fotoğraflar paylaşılmak istendiğinde ise, eğer alıcının cihazı desteklemiyorsa, tercihe göre video olarak veya normal bir fotoğraf olarak gönderilebiliyor.

Lumia 950’nin kamerasının bir diğer yeteneği de hareketli objeleri net olarak çekebilmek için geliştirilmiş teknolojisi. Lumia 950’nin kamerası, hareketli anlar ölümsüzleştirilmek istendiğinde hangi alana odaklanacağını başarıyla tespit ederek, net fotoğraflar yakalayabiliyor.

Telefonun ön kamerası ise selfie ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geniş açılı lense sahip olacak şekilde tasarlanmış. 5-megapiksel çözünürlüğe sahip ön kamera, 1080p video kaydedebiliyor.

Microsoft Lumia 950

Sistem Özellikleri ve Satış Fiyatı

Üst seviye bir akıllı telefon olarak tasarlanmış olan Lumia 950, 6 çekirdekli Snapdragon 808 mobil işlemcisine sahip. İki adet 1,82 GHz Cortex-A57, dört adet de 1,44 GHz Cortex-A53 işlemci çekirdeği barındıran bu model en ağır işlemlerin bile altından kalkabilecek nitelikte.

Farklı depolama alanı seçenekleri yerine barındırdığı micro-SD yuvası ile artırılabilir depolama alanı ile gelen Lumia 950, 32 GB depolama alanına sahip. Lumia 950’nin sistem belleği (RAM) ise 3 GB.

Bağlanabilirlik konusunda da üst segmentte yer alan Lumia 950, dahili iki adet anten barındırıyor. Bu sayede sinyal gücünü her zaman üst seviyede tutmak için tasarlanan Lumia 950, yapılan ön incelemelerde, sinyal seviyesi açısından başarılı bulunuyor.

Microsoft’un WiFi bağlantısı ile yapılan 9,5 saatlik internet sörfüne dayanabildiğini iddia ettiği 3000mAh kapasitede bataryaya sahip olan Lumia 950, bu batarya ile (en azından kağıt üzerinde) 18 saat konuşma veya 10 saat 1080p video oynatma gerçekleştirebiliyor. Elbette verilen bu rakamlar, telefon piyasaya çıktığında doğrulanmayı bekliyor.

Kasım ayı içerisinde tüm dünyada satışa sunulmaya başlanacak olan Lumia 950, ABD’de 549 dolar fiyatla (yaklaşık 1600TL) satışa sunulacak. Türkiye satış fiyatı henüz belli değil ancak ülkemizdeki ekstra vergilerle birlikte 2000TL civarında olacağını tahmin edebiliriz.

Microsoft Lumia 950 Teknik Özellikleri

Ekran 5,2 inç (2560×1440) AMOLED, ClearBlack, Gorilla Glass 3.
Kamera Arka: 20 MP, 4992×3744, Carl Zeiss lens, 3-LED flaş, 4K video kayıt, optik görüntü stabilizasyonu.
Ön: 5 MP, 1080p video kayıt.
RAM  3 GB
Mobil İşlemci Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (6 çekirdek)
GPU Adreno 418
Depolama 32 GB (+200GB’a kadar destekleyen microSD yuvası)
Bağlanabilirlik Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (dual-band, hotspot), Bluetooth 4.1, GPS (A-GPS, GLONASS, Beidou), NFC, USB (USB Type-C)
Batarya 3000 mAh Li-Ion
Ölçüler 145 x 73.2 x 8.2 mm (150 gram)
İşletim Sistemi Microsoft Windows 10 Mobile

Yazı Görselleri: Microsoft

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.