iPad Pro hakkında bilmeniz gerekenler

Apple, büyük ekranlı bir tabletle çıkagelen ilk şirket değil elbette, ancak iPad Pro beraberinde önemli yeniliklerle geldi ve sadece büyük bir tablet olmaktan çok daha fazla ses getirmeyi başardı.

12,9 inçlik oldukça büyük bir ekranla gelen iPad Pro, en büyük ekran boyutuna sahip iOS cihazı olmasının yanında, işlem gücü olarak da şimdiye kadarkilerin en güçlüsü.

iPad Pro’nun ekran genişliği, iPad Air 2‘nin ekran yükseliğinin tam olarak iki katı. Bu da iki uygulamanın yan yana çalıştırılacağı işlemler için mükemmel uyumlulukta bir ekran büyüklüğü demek. iPad Pro bunun için elbette, iOS 9 ile birlikte gelen ve ekranda yan yana, birden çok uygulama çalıştırılmasına olanak tanıyan çoklu uygulama desteğinden faydalanıyor.

Ekran çözünürlüğü 2732×2048 olan yeni iPad Pro, bu yönden 15 inçlik MacBook Pro‘yu bile geçiyor. Piyasaya çıkış tarihi olarak Kasım ayı gösterilen iPad Pro’nun satış fiyatı ise modeline göre değişmekte.

Sadece Wi-Fi barındıran modellerden 32GB‘lık olan 799 dolar iken, 128GB olanı ise 949 dolar olarak etiketlendirilmiş. Wi-Fi’ın yanı sıra mobil internet bağlantısına sahip olan 128GB‘lık model ise 1079 dolar olarak fiyatlandırılmış.

iPad Pro Oyun

Apple ayrıca, hayranlarına büyük bir sürpriz yaptı ve bu yılki iPad’in tanıtımında ses getiren bir iPad Pro aksesuarını da gün yüzüne çıkardı. Aslında Apple’ın yeni iPad’i için tanıtımını yaptığı iki aksesuar bulunuyor ancak asıl ses getireni, iPad Pro ekranında profesyonel çizimler yapmaya olanak tanıyan Apple Pencil oldu.

Sunumda tanıtılan ikinci iPad Pro aksesuarı ise Microsoft’un Surface Tablet modellerinde gördüklerimize benzeyen ve aynı zamanda kılıf işlevine sahip bir klavye olan Smart Keyboard oldu. Apple Pencil ve Smart Keyboard’ın satış fiyatı ve diğer özellikleri için hazırladığımız yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Kasa renk seçenekleri olarak Gümüş, Altın ve Uzay Grisi bulunacağı açıklanan iPad Pro’nun teknik özellikleri ise şöyle:

İşlemci: Apple A9X
Bellek (RAM): 4GB
Ekran: 12,9 inç (2732×2048) LED IPS
Depolama Alanı: 32GB / 128GB
Kamera: 8MP Arka / 1,2MP Ön
Bağlanabilirlik: Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS, USB 2.0 (USB Type-C portlu)
Batarya: 10 saate varan kullanım ömrü
Ölçüler: 305.7 x 220.6 x 6.9 mm
Ağırlık: 713 gr (Wi-Fi) / 723 g (mobil internet)

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 3,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.