Huawei P8 Lite, detayları ve sistem özellikleri

4.5G teknolojisiyle tanışmamıza sadece birkaç ay kalmışken, mobil operatörler de birbiri ardına 4.5G cihazlarını tanıtıyor. İşte bu tanıtımlardan birisi de, Vodafone Türkiye tarafından bugün İstanbul’da düzenlenen bir etkinlikte gerçekleşti ve şirket, Huawei P8 Lite modelini, iletişim merkezlerinde satışa sunduğunu duyurdu.

Türkiye pazarında kısıtlı model sayısıyla yer alan Huawei, yine de her segmentte yer alan ürünleriyle ülkemiz pazarında tutulan bir marka haline gelmeyi başardı. 2015 Mayıs ayında dünya piyasalarına girmiş olan Huawei P8 Lite modeli de; 4.5G hazırlıkları kapsamında, gecikmeli de olsa Vodafone’un yanı sıra çeşitli çevrimiçi mağazalarda da 999TL satış fiyatıyla yerini aldı.

Piyasaya çıktığı dönem sahip olduğu üstün fiyat/performans özelliği sayesinde tüm dünyada büyük başarı yakalayan Huawei P8 Lite modelinin ülkemize bir türlü getirilmemesi, kısıtlı bütçeyle yüksek performanslı bir akıllı telefon arayan kullanıcılar için kayıp olarak görüldüyse de, piyasaya çıkış fiyatına baktığımızda, Huawei’nin çok da bir şey kaybetmediniz diyerek bizi teselli ettiğini görüyoruz.

Huawei P8 Lite Detayları

Geçtiğimiz yıllar içerisinde çeşitli şirketlerin, bayrak gemisi modeline alternatif olarak piyasaya sürdüğü modellerde, ana modelin üstüne çıkan özelliklerin yer alabildiğine tanık olduk. Bunlara verilebilecek en iyi örnek de Sony’nin Xperia X3 Compact modeli olmuştu. Peki Huawei P8 Lite, P8 ile kıyaslandığında nasıl bir tablo ortaya çıkıyor?

Adından da anlaşılacağı gibi, Huawei’nin bayrak gemisi modeli P8’in düşük fiyatlı alternatifi olarak sunulmuş bir model P8 Lite. Tasarım olarak büyük ölçüde P8 modeline benzeyen telefonun, kasa tasarımı neredeyse aynı olsa da tabi ki kullanılan malzeme konusunda önemli bir fark var. P8 modelinde kullanılan tek parça alüminyum gövdenin yerini, Huawei P8 Lite ile plastik gövde almış.

Bu değişiklikle, P8 Lite modelinin P8’e kıyasla elde ettiği kazanım ise ağırlığının (144gr’dan 131gr’a) düşmesi olmuş. Ancak buna rağmen gövde kalınlığının (6,4mm’den 7.7mm’ye) artması, üst seviye akıllı telefonlarda kullanılan metal gövdenin ne kadar avantaj getirdiğini kanıtlar nitelikte.

Ancak netice itibariyle baktığımızda, Huawei P8 Lite, eğimli kenarlarıyla tutuşu oldukça ergonomik ve parlak metal çerçevesiyle de oldukça şık. Malzeme ve işçilik kalitesiyle de güven uyandıran Huawei P8 Lite, kullanıcıları tarafından cepte taşımanın yarattığı esnemelerden etkilenmemesiyle beğeni toplayan bir model.

Huawei P8 Lite

Ekran ve Kamera

Huawei P8 Lite’ın ekranı ne yazık ki dış tasarımı kadar etkileyici değil. Bayrak gemisi model P8’de 1080p olan ekran çözünürlüğü, 720p seviyesine indirgenmiş. Daha da önemlisi, ekranın görüntü kalitesi de P8 ile kıyaslandığında, P8 Lite ne yazık ki hayal kırıklığına uğratıyor. Öyle ki Huawei P8 Lite’ı görüp, görüntü kalitesini incelemeden almanız, beklentinize bağlı olarak büyük pişmanlıkla sonuçlanabilir.

P8 Lite’ın kamera kalitesi ise ekranın aksine oldukça etkileyici. Telefonun 13-megapiksellik arka kamerası iyi odaklanmış, net ve çoğunlukla çekici renk kalitesine sahip çekimler yapıyor. Düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf kalitesi hissedilir derecede düşse de, orta fiyat segmentindeki bir akıllı telefon için, P8 Lite’ın fotoğraf kalitesi oldukça iyi.

P8 Lite’ın video çekimleri söz konusu olduğundaysa yine işler kötüye gidiyor. Telefonun desteklediği en yüksek video çözünürlüğü olan 1080p seviyesinde dahi ne yazık ki kötü odaklanmış ve piksellenmiş sonuçlar alabiliyorsunuz. Bu bakımdan, video kalitesi sizin için önemliyse yine telefonu test etmenizi ve alternatiflerle kıyaslamanızı öneriyoruz.

Sonraki Sayfada: Performans İncelemesi, Değerlendirme, Teknik Özellikler

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 4 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.