HP, Windows 10 hazırlıklarını açıkladı

Windows 10’un çıkmasına günler kala, bilgisayar ve donanım üreticileri de hazırlıklarını hızlandırdı. Yeni işletim sistemiyle birlikte gelecek ürün ve hizmetlerini tanıtan şirketlerden biri de HP oldu.

Şirketin, Windows 10 yüklü bilgisayar almayı bekleyenlere ilk duyurusu, 2013 yılında hizmete soktuğu “HP SureStart” teknolojisi oldu. Bu açıklamayla Windows 10’lu bilgisayar bekleyenlere, bu teknolojinin halen sadece HP’de olduğunu hatırlatan şirket, yeni işletim sisteminin çıkışını bekleyen potansiyel müşterileri kendine çekmeyi hedefliyor.

Şirketin halihazırda HP SureStart teknolojisine sahip ürünler, içerisinde, Elitebook serisi dizüstü bilgisayarları ve ZBook iş istasyonları bulunuyor. Bu teknoloji ile bilgisayarların her türlü BIOS çökmesinden kendini kurtarabilmesi sağlanıyor.

HP Laptop Windows 10 EliteBook Folio 1020

Sistem açılışı öncesinde BIOS kontrolü gerçekleştiren HP SureStart teknolojisi, herhangi bir sorun algıladığında otomatik olarak BIOS’u önceki durumuna geri yükleyerek, bilgisayarın açılmasını engelleyecek sorunları bertaraf ediyor.

Açılış öncesi BIOS’un kontrol edilmesi yeni bir fikir değil ve Microsoft, Windows 8.1 sürümünden itibaren SecureBoot uygulamasını işletim sistemine dahil etti, ancak önemli bir farkla. Windows SecureBoot sadece güvenlik kontrolü gerçekleştirirken, HP SureStart BIOS’u güvenli kopyadan geri yükleyerek, bilgisayarın sorunsuzca açılmasını teminat altına alıyor.

HP, Ağustos ayından başlayarak Windows 10 yüklü bilgisayar satışına başlayacak. Satışta bulunan mevcut ürünlerde Windows 10 yüklü gelmeyecek olsa da, şirketin Ekim ayına kadar tüm ürünlerine Windows 10’u dahil etmesi bekleniyor.

Şirketin Windows 10 ile tanıtımını yaptığı ürünlerden bazıları sınırlı sayıda satışa çıkarılacak. Esasen geçtiğimiz Aralık ayında piyasaya çıkmış olan HP EliteBook Folio 1020 modeli, “Bang & Olufsen limited edition” etiketiyle, Windows 10 yüklü ve Bang & Olufsen üretimi dahili ses sistemiyle birlikte, sonbaharda gelecek.

HP Pro Tablet 608 Windows 10

Sınırlı sayıda ürünlerden bir diğeri ise HP’nin yeni bir tablet cihazı. 18 Haziran’da duyurusu yapılmış olan HP Pro Tablet 608, Intel Atom-Z8500 işlemcili 8 inçlik bir Windows 10 tablet. Yeni nesil USB arabirimi olan USB Type-C ile birlikte gelecek olan tablet, USB-C portunu şarj ve veri transferi için kullanacak. 479 Dolar başlangıç fiyatı olacağı açıklanan tablet ise Ağustos ayında piyasada olacak.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,50/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.