Hololens, geliştiriciler için satışa çıkıyor!

Hololens, Microsoft’un hiç şüphesiz şimdiye dek geliştirdiği en ilginç cihaz. Hololens’in evlerimize bilim-kurgunun hayallerini getirebilecek olması ve hayatımıza hayal edebileceğimiz her şeyi sanal da olsa sokabilecek yapısı, Hololens’i teknoloji tutkunlarını meraklandıran ve son yılların en heyecanla beklenen cihazı haline getiriyor.

Microsoft tarafından uzunca bir süredir geliştirilen ve çeşitli videolarla halka tanıtılan Hololens, Microsoft’un New York’da bugün gerçekleştirdiği Windows 10 cihazları tanıtım etkinliğinin bir parçasıydı. Etkinlikte, yeni cihazlarını tanıtan Microsoft, Hololens’in de nihayet geliştiricilere özel bir sürümüyle satışa çıkacağını duyurdu.

Microsoft, Hololens’in geliştirici sürümünün (Development Edition), 2016 başlarında satışa hazır hale geleceğini bildirdi. Son kullanıcıya satışa henüz hazır olmayan bu sürüm, cihaza özel yazılım ve yenilikçi uygulamaların geliştirilmesi amacıyla, geliştiricilere yönelik olarak ve 3000 dolar gibi yüksek bir fiyat ile satılacak.

Hem fiyat hem de Hololens’in henüz son kullanıcılar için hazır olmaması, tüketicileri ve teknoloji tutkunlarını birazcık hayal kırıklığına uğratsa da, bu durum Hololens’in gelişim sürecinin hemen hemen tamamlandığını ve artık sadece uygulamaların geliştirilmesinin kaldığını gösteriyor. Zaten Microsoft’un bu yılın başından beri tanıtım etkinliklerinde Hololens ile yaptığı sahne gösterileri de cihazın geliştirme safhasının büyük ölçüde geride bırakıldığının bir göstergesi. Ayrıca Microsoft, Hololens için özel desteği bulunan Windows 10 ile birlikte kullanılmak üzere, bu yenilikçi cihazını bir an önce piyasaya sürmeyi amaçlıyor.

Microsoft Hololens Robot
Hololens’in tanıtımında dikkat çeken sahne, üç boyutlu hologram robotlarla gerçekleşen çatışmaydı.

Kullanıcısını üç boyutlu bir sanal dünyaya sokan, sanal gerçeklik başlıklarının fiyatlarıyla karşılaştırıldığında, Hololens oldukça yüksek fiyatıyla dikkat çekiyor. Ancak satışa çıkacak cihazın henüz geliştiricilere özel bir sürüm olması ve son kullanıcıyı hedeflemiyor olması, bu yüksek fiyatın sebebi olarak değerlendirilebilir. Cihaz tüketicilere yönelik olarak çok daha büyük rakamlarla seri üretime girdiğinde, bundan daha düşük bir fiyat etiketine sahip olacağını düşünmek fazla iyimserlik sayılmaz.

Sanal gerçeklik başlığı demişken, Hololens’in diğer sanal gerçeklik başlıklarıyla arasındaki farkı da belirtelim. Muhtemelen bileceğiniz üzere, Oculus VR, Sony ve HTC şirketleri kendi sanal gerçeklik başlıklarını geliştirdi ve şirketlerin son duyurularına göre, 2016 içerisinde bunların hepsi piyasada olacak.

Hololens ile diğer sanal gerçeklik başlıkları arasındaki en önemli fark, bir sanal gerçeklik başlığında gözünüzün gördüğü şey sadece ekrandaki görüntüyken, Hololens’in camından baktığınızda, sadece büyük ve teknolojik bir gözlükten dünyaya bakıyor oluyorsunuz. Bu sebeple Hololens’e sanal gerçeklik başlığı değil de, sanal gerçeklik gözlüğü veya artırılmış gerçeklik gözlüğü demek daha doğru bir tanımlama olacaktır.

Kısacası diğer cihazlar sizleri üç boyutlu görüntülerden oluşan tamamen sanal bir dünyaya taşımayı hedeflerken, Hololens içinde bulunduğunuz ortama sanal nesneler yani hologramlar ekleyerek sizi teknolojiyle çevrili bir dünyaya taşımayı hedefliyor. Yani diğerleri sanal gerçeklik cihazlarıyken, Hololens bir artırılmış gerçeklik cihazı.

Bu açıdan, Hololens’in yaptığı çok daha karmaşık bir iş ve dolayısıyla, (teknolojik kısıtlamalar sebebiyle) ilk sürümünde tüm potansiyelini sergileyememe ihtimali bulunuyor. Üstelik tüm fark, yaptığı işle de sınırlı değil. Sanal gerçeklik başlıkları, bir bilgisayara, konsola veya mobil telefona bağlanarak kullanılan cihazlarken, Hololens kompakt yapısı içerisine gizlenmiş kendi Windows 10 bilgisayarına sahip ve hiçbir cihaza bağımlı olmaksızın çalışmakta.

Bu elbette güzel bir haber ancak bu önemli fark, fiyatlandırma konusunda da etken olabilir ve diğer sanal gerçeklik başlıklarıyla kıyaslandığında, seri üretim modelinde de fiyatı sanal gerçeklik başlıklarından çok daha yüksek bir seviyede kalabilir.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.