Dünyanın en ucuz bilgisayarı fiyatta dibe vurdu

Dünyanın en ucuz bilgisayarını geliştiren Raspberry Pi Vakfı, duyurduğu yeni bilgisayar modeli Raspberry Pi Zero ile birlikte, Raspberry Pi bilgisayarlarının fiyatını olabilecek en düşük seviyeye çekti. Kredi kartı büyüklüğündeki tek bir sistem kartı üzerinde yer alan bileşenlerden oluşan Raspberry Pi bilgisayarları, doğrudan bir monitör veya TV’ye bağlanabilirken, giriş aygıtı olarak standart klavye ve fare desteği barındırıyor.

Programlama dillerini öğrenmek veya donanım ve bilgisayar teknolojilerini kavramak isteyen her yaştan insan için ulaşılabilir bir cihaz olması hedefiyle geliştirilen Raspberry Pi cihaz ailesi, satış fiyatı sadece 5 dolar olan yeni modeli Pi Zero ile bu hedefine ulaşmış görünüyor.

İngiltere merkezli ve resmi olarak bir eğitim vakfı olan Raspberry Pi Vakfının geliştirdiği Raspberry Pi cihazları, öğrencilerin yazılım ve donanım geliştirme eğitimlerinde bir temel taşı olmasının yanında, küçük boyutları ve yüksek özelleştirilebilirliği sayesinde, bir çok elektronik ve robot projesinde de kontrol bilgisayarı olarak kullanılıyor.

Şimdiye kadarki en ucuz Raspberry Pi modeli 20 dolarlık fiyatıyla Model A+ iken, bu fiyatı dörtte birine kadar çekmeyi başaran ve fiyatın daha aşağı çekilemeyeceği belirtilen Pi Zero ile Raspberry Pi cihazlarının fiyatı dibe vurdu diyebiliriz. Üstelik düşen fiyatına rağmen orijinal Raspberry Pi modelinden geri olmayan Pi Zero, daha yüksek saat frekansında çalışan işlemciye ve 512MB RAM’e sahip. Raspberry Pi Zero’nun üzerindeki bağlantı noktaları ise 1 adet mini-HDMI ve iki adet microUSB portunun yanısıra, bir adet microSD kart yuvası olarak yer alıyor.

Üzerinde ne Ethernet ne de Wi-Fi bağlantısı bulunmayan Raspberry Pi Zero, fiyatı en düşük seviyede tutmak için tasarlanmış görünürken, iki microUSB portu sayesinde kablolu veya kablosuz ağ cihazı bağlanabilir niteliğe sahip. Raspberry Pi cihazlarının eğitim odaklı geliştirildiğini düşünürsek, mümkün olan en düşük maliyetle satılmasının gerekliliği daha iyi anlaşılabilir.

Bununla birlikte sadece 5mm olan profil yüksekliği ile Raspberry Pi Zero, çok çeşitli uygulama alanlarında kullanılabilecek. Raspberry Pi bilgisayarlarının eğitimde kullanımı, anavatanı olan İngiltere’de ilköğretim seviyesine kadar inmiş durumda.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 5,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.