DSLR kamera ceplere giriyor

DSLR Makinelerin Küçülme Trendi

Günlük hayatındaki güzel anlarını ölümsüzleştirmek isteyen sıradan bir kullanıcı için, zaten yanında taşıdığı akıllı telefonun yanında bir de fotoğraf makinesi taşımak pek tercih edilmez. Üstelik son yıllarda akıllı telefonların gelişen fotoğraf kalitesiyle, kompakt dijital fotoğraf makinelerini aratmaz hale geldiler ve bu makinelerin pabucu iyiden iyiye dama atıldı.

Bu gelişmelerin sonucunda fotoğraf makinesi üreticileri, DSLR makinelerin lens ve sensör kalitesine sahip ancak kompakt fotoğraf makineleri kadar kolay kullanılan makineler tasarlamaya yöneldiler. Bu sayede akıllı telefonların sunabildiğinden yüksek kalitede fotoğraf arayışında olan ancak amatör fotoğrafçılar için karmaşık görünen DSLR makine almaya çekinen tüketicileri kazanmayı amaçladılar.

Bu yönde geliştirilen ve DSLR makinelerden, ayna, vizör gibi amatör fotoğrafçılara hitap etmeyen parçaların çıkarılmasıyla “Micro Four Thirds” (micro 4/3) adlı yeni bir standart oluşturuldu. Müşteri portföyünü genişletmek isteyen ve amatör fotoğrafçıları hedefleyen üreticiler, standart lensleri kullanan bu makineleri günden güne daha da küçük hale getirdiler.

Kompakt DSLR makinelerin girdikleri bu küçülme trendinde geldikleri son nokta ise, lens boyutlarında kameralar oldu.

Yeni Olympus Air

Yeni Olympus Air ile akıllı telefonlar birer DSLR fotoğraf makinesine dönüşüyor. Değiştirilebilir standart micro 4/3 lensler kullanan Olympus Air, üzerine takılan lensin bir parçası gibi görünen oldukça kompakt bir yapıya sahip. Makine, 16 Megapiksel çözünürlükte Live MOS sensör barındırıyor.

Üzerinde herhangi bir vizör veya ekran bulunmayan Olympus Air, fotoğraf çekmek ve gerekli kontrollere ulaşmak için akıllı telefona yüklenen bir yazılım üzerinden kontrol ediliyor. Bunun dışında, bağımsız bir fotoğraf makinesi olan Olympus Air, telefondan bağımsız ve kendi bataryasına sahip. Makine, kullanımı için zorunlu olan akıllı telefon bağlantısını ise Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden kablosuz olarak sağlıyor.

Olympus Air DSLR Telefon Kamerası

Arkasındaki bağlantı aparatıyla, akıllı telefona iliştirilen Olympus Air, açılı bir tutuş sağlayan bağlantı sistemiyle kullanım konforu sağlıyor. Firmanın diğer 16 megapiksel MFT kameralarıyla aynı sensöre sahip olan Air modeli fotoğraf çekiminin yanında, 1080p HD video kaydını destekliyor.

Olympus Air’in beraberinde kullanılan akıllı telefon yazılımı iOS (7.0 ve üzeri) veya Android (4.0 ve üzeri) işletim sistemlerini gerektiriyor. Micro 4/3 lenslerle kullanılan makine, lensli ve lenssiz olarak iki seçenekle piyasaya sürülmüş durumda. Olypus Air’in, ABD satış fiyatları ise lenssiz modeli 300 dolarken, 14-22mm lens ile birlikte satılan modeli 500 dolar olarak belirlenmiş.

DSLR Kalitesinin Akıllı Telefonlarla Buluşması

Olympus Air, akıllı telefonlara yönelik üretilmiş ilk bağımsız fotoğraf makinesi değil. Daha önce de Sony tarafından DSLR kalitesinde fotoğraf deneyimi akıllı telefonlarla buluşturulmuştu. Ancak Olympus Air, standart micro 4/3 lenslerini kullanan ilk akıllı telefon kamerası.

Sony’nin üretimi ve dünyanın ilk bağımsız akıllı telefon kamerası, 2013 yılında piyasaya sürülen Cyber-Shot QX10 ve QX100 modelleri oldu. Olympus Air’de olduğu gibi, üzerinde vizör, kontroller ve hatta ekran bulunmayan lens boyutlarındaki bu kamera, Wi-Fi bağlantı üzerinden akıllı telefon yazılımı ile kontrol ediliyordu. Bu makineyle birlikte DSLR kalitesindeki fotoğraflar, ilk kez akıllı telefonlarla buluşmuştu.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.